Seda Öğretir ve Kanal D Haber

Posted by Onur ALMILAR in medya

, ,

Televizyon dünyası çok ilginç bir yer olmalı! O ekranda gözükebilmek düşündüğümden zordur, eminim. En basiti; sürekli ekranda görünen bir yüz iseniz dişleriniz mutlaka düzgün olmalı. Haber spikerleri örneğin. Şimdiye kadar gördüğüm tüm haber spikerlerinin dişleri bembeyaz, inci gibi. Gerçek mi bilmiyorum ama gerçek olamayacak kadar güzeller. Mesela ben şu an ekrana çıksam sadece tebessüm etmem lazım, çünkü dişlerim kör testere gibi. Ekranda olabilmem için tek yol korku filmleri…

Haber spikerlerinin yapması gereken en zor iş habere göre yüz mimiği üretmektir herhalde. Habere göre gülümserler, habere göre kaşlarını çatarlar, habere göre şaşkın bir yüz tavrı takınırlar. Haberle senkronize şekilde yüz mimikleri vardır. Bu iş gerçekten zor olmalı. Çünkü yılların gazetecisi veya televizyoncusu olsanız, yüzünüzdeki mimikleri haberlerle ahenkli bir şekilde değiştiremiyorsanız, ekranda fazla kalamazsınız. Örnek olarak Mehmet Barlas. ATV haberin başına geçmişti, akşam haberlerini sunuyordu. Mehmet Barlas’ı ekranda haber sunarken gördüğümde ilk yorumum ” Çok uzun kalamaz” oldu. Ardından Mehmet Barlas ve ATV Haber ile ilgili bir yazı yazdım. (O yazım şu an blogumda yok. İnşallah ölmeden önce çıkaracağım kitabıma koydum. Bir türlü bitmiyor) Mehmet Barlas kısa süre sonra haberleri sunmaktan vazgeçti. Çünkü Mehmet Barlas ana haber sunacak bir tip değil. Vatandaş, haberle birlikte coşan, sesini yükselten ya da düşüren, habere göre kızan, habere göre gülümseyen spikerlere alışmış. Mehmet Barlas ise zombi gibiydi. Hiç tepki yok. Konuşması hep aynı tonda ilerliyordu. Uzun süre dinlemek uykuya sebep olabilirdi. Belki doğrusu O’nun yaptığıydı; sakin, tepkisiz ve değişmeyen yüz ifadesi ama olmadı işte.

NTV’den Banu Güven var bir de, Mehmet Barlas’a yakın bir havada sunuyor haberleri; çok ciddi, çok sakin, çok heyecansız… Sanki orada zorla tutuyorlarmış gibi bir havası var. Her an “Lütfen bana yardım edin, burada kilitli kaldım” diyecek sanki… Belki de gerçekten tutsaktır!

Vatandaş hareketli ve heyecanlı haber spikerine alışmış. Habere göre yüz ifadesini değiştiren, elleri ve kollarıyla bunu destekleyen spikerler daha çok tercih ediliyor. Bu sonucu kendi gözlemlerimden çıkardım. Aldım elime cımbızı, gözlemlerimin içinden sonucu çıkardım. Mesela Mehmet Ali Birand, Ali Kırca ve Uğur Dündar en başarılılar bana göre. Başarılarının sebebi ise yılardır kendilerinin yaptıkları özel haber programları olabilir; 32.Gün, Siyaset Meydanı ve Arena. Onlar en çok gördüğümüz, tanıdığımız ve ailemizden birisi gibi olan haberciler.

Ana haber bültenlerini izlerken, sıradaki haberin üzücü mü, sevindirici mi, komik mi olduğunu haber spikerlerinin yüz ifadelerinden anlıyoruz. Çünkü ana haber izlemek, emniyet kemeriyle sıkı sıkı bağlandığımız bir koltukta, hız treniyle yolculuk yapmak gibi. Neler olabileceğini ve nasıl bir heyecan yaşayacağımızı önümüzdeki yolun şeklinden anlıyoruz. Tren yokuş çıkarken yavaş gidecek, yokuşun sonuna geldiğinde çok hızlı bir şekilde aşağıya inecek. Biz de bu yol durumuna göre yaşayacağımız heyecanı düşünecek ve kah adrenalinle dolacağız, kah rahatlayacağız. İşte ana haberleri de aynen böyle. Eve gelince koltuğa oturuyoruz ve kemerlerimizi takıyoruz. Kendimizi haber spikerine bırakıyoruz ve yaşayacağımız heyecanı ya da rahatlamayı haber spikerinin yüz ifadesinden anlıyoruz. Ama bu verdiğim örneği bozan bir haber spikeri var. O’nun yüzüne bakarak sıradaki haberi tahmin etmeye çalışırsanız yanılırsınız. Kanal D Haber’in asları tatilde olduğundan, şu an haberleri Seda Öğretir sunuyor. Seda Hanım güzel bir bayan ama haber sunuşu biraz garip. Çok güler yüzlü ama ölüm haberlerini, trafik kazalarını bile gülerek veriyor! Geçen gün izlerken çok şaşırmıştım. Ajandama not almıştım ama yazamamıştım. İşte şimdi yazıyorum.

Geçen akşam Kanal D haberde Seda Öğretir’i izliyorum. Seda Hanım sıradaki haberi sunuyor. Sanki çok güzel bir şiir okuyor, içimden “mutlu ya da çok sevindirici bir haber geliyor” diyorum. Ama haber şu;

“…Kelkit Çayı’nın yanında kıvrıla kıvrıla giden oto yolda trafik kazası gerçekleşti. 5 kişi hayatını kaybetti…”

Ne oluyor! Aman Allah’ım! İlk kez bu şekilde, ölüm haberinin gülerek verildiğini görüyorum. Tabi Seda Hanım kahkaha atmıyor ama yüzünde gülümseme var. Seda hanımın yüz mimiğine bakarak; sıradaki haberin bir trafik kazası haberi olacağını ve hatta bu kazada ölüm olacağını asla tahmin edemezsiniz. Çok şaşırdım gerçekten. Şaşkınlığımı keyifle yaşıyordum ki ekrana bir son dakika haberi geldi;

“…Sayın izleyicilerimiz şimdi aldığımız bir son dakika haberine göre Topkapı’da bir ayakkabı deposunda yangın çıkmış…”

Seda Hanım bu haberi de sanki Topkapı’daki ayakkabıcı dükkânı bedava ayakkabı dağıtıyormuş gibi verdi. Gülümseyerek. Çok ilginç! Seda Hanım’ın belki yüzünde bir sorun vardır orasını bilmiyorum ama bu şekilde gülümseyerek ölüm, kaza, felaket haberi sunulduğunu ilk kez görüyorum. Dalga geçer gibi… Belki de biz alışmadık izleyici olarak, bilmiyorum.

Bu yazı toplamda 10934, bugün ise 0 kez görüntülenmiş

9 comments

 1. Osman Bulut

  Ses tonunu da sevmiyorum nedense ben bu kadının…

 2. Can Dirgen

  Bence orada olmamalı. Bende bugün izledim gerçekten onun yüzünden haberleri izleme tadım kaçtı. seda sayanda seyircilere alkış yapacağı yerleri söyleyecek, tempo tutturacak yapıda görünüyor.

 3. Onur ALMIŞLAR

  @Osman Bulut ben sesine dikkat edemeidm pek

  @Can Dirgen ilginç yer bu medya; kimisi hiç gülmez (Örnek: Banu Güven) kimisi hiç durmaz…

 4. Can Dirgen

  Bugün mehmet ali birand var demek oluyor o bayan haftasonları var :)

 5. Can Dirgen

  Aklıma gelmişken bidaha yazayım mehmet ali birand yerine o bayanı tercih ederim çünkü televizyonda sadece ııııııııııı sesinden başka birşey gelmiyor :D :D

 6. Yusuf Baykal Bozkurt

  Seda Öğretir Başarılı bir Habercidir. Haberin mutfağına da hakimdir. Atv Haber Spikeri Cem Öğretir’in Eşi’dir.

 7. Onur ALMIŞLAR

  @Yusuf Baykal Bozkurt bilgilendirme için teşekkürler…

 8. Duygu

  Seda Öğretir çok donanımlı ve herzaman gündeme hakim,iletişim fakültesi mezunu,eski muhabir,başarılı bir haberci öncelikle ,ikinci planda bakarsak çok sempatik ,çok güzel ve alçakgönüllü yardımsever birisi ,2009 ‘dan buyana hala ekranda ,ekranda olmamlı diyenler için söyledim=) Mehmet ali birand’a tercih ederim diyen beyefendiyede katılıyorum ıııı sesi dinlemek haber izletmiyor hala=) Seda öğretir ses tonu ekrana bağlıyor ve artık mimiklerine de çok hakim bence ,hani habere göre mimik ve tonlamada artık baya başarılı ,tecrübe tabi.. en önemli kanallarda çalışmakta ve birinde ana haber sunmakta ,başarılarının devamını diliyorum ki yıllarca başarılı olacağını da biliyorum

 9. Onur ALMIŞLAR

  Yorumunuz için teşekkür ederiz Duygu. Son zamanlarda hiç izlemedim kendisini mimiklerdeki gelişme için takip edeceğim :)

Leave a Comment

Your email address will never be published or shared. Required fields are marked with an asterisk (*).

*
To prove you're a person (not a spam script), type the security word shown in the picture. Click on the picture to hear an audio file of the word.
Anti-spam image

css.php