Blog Post

Tüm Kitap Satışı Yapan Siteler Birleşin!

Posted by Onur ALMIŞLAR in düşündüğüm, yazdığım

,

Kitap okumak çok güzel fakat bulmak zor. Hele ki benim gibi küçük şehirlerde yaşayanlar için daha da zor. Ben kitap alışverişlerini genellikle internet üzerinden yapıyorum. Belki büyük bir çoğunluk da aynı şekilde kitap alışverişlerini internet üzerinden yapıyordur. Bu alış veriş güzel ama bazı istenmeyen durumları da var. İşte internet üzerinden yaptığım bu alışverişlerde kitap satışı yapan sitelerde karşılaştığım en istemediğim durum: “Satış dışı” ya da “Tükendi” mesajları.

Kitap alışverişleri için tek bir siteyi kullanıyorum. Ama bazen aradığım kitap o sitede olmuyor. Bu kez kitap satışı yapan başka sitelerde arama yapıyorum. Bir sitede olan kitap, başka sitede olmuyor, diğerinde olmayan bir başkasında oluyor. Yani kısacası; aradığımız kitaplara ulaşmak için kitap satışı yapan her siteye üye olmamız lazım. Ama ben farklı farklı yerlere üye olup, farklı farklı yerlerde hesap ve kitap takibi yapmak istemiyorum. İşte bu durumla ilgili aklıma bir fikir geldi; kitap siteleri bir havuz sistemi geliştirseler nasıl olur?

Sosyal medya diye adlandırdığımız Facebook, friendfeed, Twitter ve Vimeo gibi siteler, bir hesapla siteme giriş yapmamızı sağlayan bir sistem oluşturdular. Bir sitede olan hesabınızla diğer sitelere girmek mümkün… Kitap siteleri de bu tür bir sistem geliştirseler güzel olmaz mı? Ya tek hesapla tüm kitap satışı yapan sitelere girip alışveriş yapabilelim ya da alışveriş yaptığımız kitap sitesi, aradığımız kitapla ilgili bize “Tükendi” ya da “Satış dışı” demesin. Daha önce de yazmıştım; büyük şehirlerde var mı bilmiyorum ama küçük şehirlerdeki esnaftan alışveriş yaparken, aradığınız ürün yoksa sizi “Kalmadı” diyerek geri çevirmezler. Genellikle “Bir dakika ağabeycim, yandaki arkadaştan alayım” diyerek istediğiniz ürünü temin ederler. Tabi bu her zaman olmaz ama genellikle karşılaştığımız bir durum. Kitap siteleri de bize “Satışı yok” demesin, bize “Sizin için temin edeyim mi?” desinler. Biz de “Et vallaha” diyelim. Sevinelim, kitap satışı yapan sitemizi sevelim.

Kitap satışı yapan siteler kendi aralarında, müşterilerinin daha hızlı, daha mutlu alışveriş yapabilmeleri, aradıkları her kitaba kolayca ulaşabilmeleri için bir havuz sistemi geliştirmeliler.

One Comment

  1. Mahmut

    Keşke istediğiniz olsa ama maalesef kitap satış siteleri bu işi sadece maddi çıkarları için yapıyorlar. Amaçları kitap okumayı sevdirmek vs olsa eminim sizin istediğiniz şey hayal olmazdı.

    Reply

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: