Blog Post

Kazara milyarder / Ben Mezrich

Posted by Onur ALMIŞLAR in okuduğum

, ,

Kısa yoldan zengin olmayı düşünmeyen, içine kapanık, sürekli terlik giyen bir insan. Aklı fikri kodlarda. Biraz da kızlarda tabii. Kodlar hep yüz vermiş Zuckerberg’e ama kızlar hiç yüz vermemiş. O da kızların kendisine yüz vermemesine kızmış ve “Siz görürsünüz lan!” diyerek bir site yapmış. O yaptığı site sayesinde bazı insanlarla tanışmış, o insanlar Zuckerberg’in zihnini açmışlar. O zihin açılmasından sonra Facebook ortaya çıkmış. Olaylar gelişmiş, gelişmiş, gelişmiş… Sonra dünyanın en zenginlerinden birisi olmuş.

Şanslı çocuk mu? Evet ama kesinlikle başarısız bir çocuk değil. Adam olacağı önceden belliymiş. Microsoft, Facebook’tan önce yaptığı bir yazılım için Zuckerberg’e bir milyon dolar teklif etmiş ama Zuckerberg kabul etmemiş. Bana yüz bin dolar teklif etseler ben kabul ederdim. Yani, Zuckerberg kazara milyarder olmadı bana göre. O zaten olacaktı. Eğer birisi kazara milyarder olacaksa o kişi benim.

Kitabını okudum, Facebook’un kuruluş hikayesini öğrenmek güzeldi. Kitabı tavsiye ediyorum. Ama size aynı zamanda bizim kartalların hikayelerini de okumanızı tavsiye ediyorum. Hangi kartallar mı? Kümesteki Kartallar elbette.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: