Blog Post

Tanıdık geliyor mu?

Posted by Onur ALMIŞLAR in izlediğim, yazdığım

,

Baskılarla korkutulmuş, korkuyla sindirilmiş, korkmayanlara ve sinmeyenlere hadleri bildirilen, iktidarı rahatsız ettiği için müziklerin bile yasaklandığı, iktidarın istediği dışında yayın yapamayan ve tamamen iktidara bağımlı bir medyası olan, eşcinsellerin ve farklı dinden olanların aşağılandığı hatta inancı olmayanların yok edilmesi gerektiğinin savunulduğu, hükümetin istediği gibi olmayanların yaşamak için olduklarından farklı davrandıkları, ülkeyi yöneten partinin lideriyle ilgili en ufak bir eleştirinin veya mizahın anında cezalandırıldığı, vatandaşları hükümet tarafından sürekli dinlenen ve hükümetin hoşuna gitmeyen sözlerin dinlemeye takılmasıyla dinlenenlerin cezalandırıldığı, güzel ama yalan sözlerle halkın sürekli uyutulduğu, askerinden polisine, din görevlisinden doktoruna, akademisyeninden gazetecisine kadar her yere hükümetin adamlarının yerleştirildiği, hükümeti kötü, zayıf ve hatalı gösterecek her olayın hemen ört bas edildiği, hükümeti protesto etmek için gösteri yapmak isteyen öğrencilerin, işçilerin, sivil toplum örgütlerinin aşırı şiddetle püskürtüldüğü ve gerekirse bu kişilerin yok edildiği sivil ama faşist bir yönetimin hüküm sürdüğü bir ülke?

Evet, yazının başında sorduğum soruyu tekrar soruyorum: Yukarıdaki paragrafta yazdıklarım size tanıdık geliyor mu? Bir soru daha: Yukarıdaki paragrafta hangi ülke anlatılıyor? Türkiye mi? Eğer cevabınız “Türkiye” ise “Hayır” diyemem çünkü yukarıda anlatılanların size tanıdık gelmesi sizinle ilgili bir durum, yani son yıllarda Türkiye’de yaşananlara bakınca yukarıda anlatılan ülkeyi Türkiye sanmanız çok normal. Ama yukarıda anlatılan ülke Türkiye değil. Yukarıda anlatılan ülke V For Vendetta filminde anlatılan zamanın birindeki İngiltere’dir.

V for Vendetta, 2005 yılında yapılan ve 2006 yılında gösterime giren ABD – Almanya ortak yapımı bir filmdir. Filmin yapımcıları Matrix filmiyle ünlenen Wachowski kardeşlerdir. Filmin yönetmeni de yine daha önce Matrix filminde yardımcı yönetmenlik yapan James McTeigue’dur.  Ayrıca V for Vendetta, Alan Moore’un yazıp David Lloyd’un çizdiği aynı isimli çizgi romandan beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin konusu* kısaca şöyledir:

V olarak bilinen maskeli bir adam, geleceğin totaliter rejimle yönetilen İngiltere’sinde korkuyla sindirilmiş halkına egemenliği geri verebilmek için şiddete başvuran biridir. V İngiltere halkını, kendisiyle Guy Fawkes günü olan 5 Kasım’da Parlamento’nun çevresinde buluşmaya davet eder.

Wikipedia adlı internet ansiklopedisinde filmle ilgili şu ilginç bilgiler var:

Film eleştirmenlerce tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak gösterilir. Ama çizgiromanın hayranları filmde değiştirilen ve çıkarılan kısımların, verilmek istenen mesajı bozduğunu öne sürdüler. (Çizgiromanda faşizme karşı anarşizm çatışması vurgulanırken, filmde faşizme karşı alternatif öne sürülmemiştir. Film gösterime girdiği ilk hafta itibari ile Güney Kore, Tayvan, İsveç, Singapur ve Filipinlerde bir numaraya yükselirken konunun geçtiği yer ve çekildiği mekân olan İngiltere’de bir numaraya ulaşamamıştır.”

Filmden bazı replikleri paylaşmak istiyorum:

Sanatçılar gerçeği ortaya çıkarmak, siyasetçiler ise gerçeğin üstünü örtmek için yalan söylerler.”

Bay Creedy: Neden ölmüyorsun?

V: Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin ardında bir fikir var Bay Creedy ve fikirlere asla kurşun işlemez”

Bize fikirleri hatırlayın dendi, adamı değil. Çünkü bir adam başarısız olabilir. Yakalanabilir, öldürülebilir ve unutulabilir. Ama 400 yıl sonra bir fikir hâlâ dünyayı değiştirebilir…”

Finch : Kimdi bu adam?

“Evey : Edmond Dantes’di, babamdı, annemdi, kardeşimdi, arkadaşımdı, sendin, bendi, hepimizdi!”

Eğer bu filmi hala izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Tabii yasaklanmazsa! Şaka şaka, elbette yasaklanmaz çünkü biz “ileri demokrasi”yle yönetilen bir ülkeyiz.

*Filmin tanıtımını Sinemalar.com adlı internet sitesinden aldım. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: