Blog Post

Kutsal Klon

Posted by Onur ALMIŞLAR in okuduğum

,

Arabadan indim ve markete doğru yürümeye başladım. O sırada da alış veriş listesini cebimden çıkardım ve neler alacağımı kontrol ettim. Markete girince bir alış veriş sepeti aldım ve listedekileri sepetteki yerlerine koymak için raflar ülkesinde yolculuğa başladım. Birden O’nu gördüm! Gözlerim büyüdü, çok heyecanlandım ve açıkçası biraz da üzüldüm. Terk edilmiş gibi görünüyor, yanındaki birkaç arkadaşıyla beraber sessizce duruyordu. O an karar verdim, O’nu istiyordum: Kutsal Klon. Çünkü fiyatı oldukça uygundu; “Ne alırsan 3 TL” sepetinin içinde duruyordu.

Hamza Yardımcıoğlu’nun yazdığı Kutsal Klon* isimli bu kitabı beğendim. Yani Ahmet Ümit’in “İstanbul Hatırası”ndan daha heyecanlı geldi bana. Ben edebiyattan anlamayan aptalın biri olabilirim ama şu görüşüm yine de değişmiyor “Ahmet Ümit’in İstanbul Hatırası’ndan daha heyecanlıydı.

Kitabın tanıtım yazısı şöyle:

Hz. İsa ikinci geliş kehanetinin gerçekleşmesi için dünyayı yöneten gizli güçler tarafından klonlandı mı? Genetik kopyalama için gereken DNA nereden bulundu? Bu DNA gerçekten İsa’ya mı aitti? Hz. İsa zannedilip çarmıha gerilen kişi kim? Çarmıha germe için kullanılan ve sonradan Kutsal Emanet olarak saklanan kanlı çiviler yüzyıllar boyunca İstanbul’da nerede muhafaza edildi? Kutsal metinlerde Armageddon diye geçen büyük dünya savaşına çok az bir zaman mı kaldı?”

Yazar, romanını gerçek olaylardan yola çıkarak kurgulamış. Yani kurgudan çok bazı gerçekleri roman gibi anlatmaya çalışmış veya iddiasını romanlaştırmış da diyebilirim. Sanırım bu yüzden bana daha heyecanlı geldi. Yazar, kitabının sonunda yazdıkları için “Komplo teorisinden başka bir şey değil” diyenlere siteme etmiş. Ama kitap bu eleştirileri hak edecek kurgular içermiyor da değil!

Kitaptaki bazı konuları internetten araştırdım ve bu konular bana oldukça ilginç geldi. Hatta bir olay beni oldukça etkiledi. Mesela kitapta “klonlanan İsa’nın” 2012’nin sonlarında dünya ile tanıştırılacağı ve bu tanışma için yapılan bir hazırlıktan bahsediyor. Olayın içinde İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Hürriyet gazetesi var. Olayı anlatmaya çalışayım:

spoiler uyarısı

Gizli bir örgüt/tarikat, Hz. İsa’yı çarmıha gerdiklerinde kullanılan çivileri ki bu çivilerde İsa’nın kanı var, kullanarak İsa’yı kopyalamak ve “Klonlanmış Mesih” ile dünyaya hükmetmek istemektedirler. Buna da “İkinci Geliş Projesi” demektedirler. Romana göre, klonlama işi 2001 yılında gerçekleşmiştir ve “Klon Mesih” 2013 yılında yani “Klon Mesih” 12 yaşındayken dünyaya gösterilecektir. Peki, neden 12 yaşında? Bu sorunun cevabını romanda geçen gizli örgütün lideri Geli’den alıyoruz: “Tıpkı Süleyman’ın 12 yaşında tahta geçip dünyaya adaletle hükmettiği gibi,  o da tanrının krallığına hükmedecek.” Fakat buradaki “Süleyman”  Hz. Süleyman. Son günlerde iyice meşhur olan “Muhteşem Süleyman” veya Hürrem’in değişiyle “Sülüman” değil. Devam edelim.

Romandaki gizli örgüt klonlanan İsa’yı insanlara 12 yaşında tanıtacaklar ama bunu yapmadan önce klon İsa’yı insanların bilinçaltına yerleştirmek istiyorlar. Yani ileride, “klon İsa” 12 yaşına gelince “İşte Mesih” diyecekler ama kimse inanmayabilir. İnsanları önceden hazırlamak, zamanı geldiğinde insanlara “Evet gerçekten de O” dedirmek istiyor ve medyayı kullanarak çok zekice bir haber yapıyorlar. Şimdi o haberin hem kitaptaki kurgusunu hem de gerçeğini sizlerle paylaşacağım. Ama paylaşmadan önce şunu belirtmek istiyorum: Eğer bu haberi şimdiye kadar yazdıklarıma bakmadan okursak hiç şüphelenmeyiz ama ilgili haberi şimdiye kadar yazdıklarımdan sonra okursak oldukça şüphelenebiliriz!

Örgütün lideri Geli, 12 yaşındaki “klona İsa’yı insanların bilinçaltına yerleştirmek için bir haber yapılmasını istiyor ve bunu (kitaptan aynen yazıyorum)Silvio Berlusconi’ye şöyle anlatıyor:

“Bugün burada bulunmamızın sebebi tanrımız Mesih’e hizmet etmek için son derece önemli bir görevi konuşmaktır. Tanrımız şu anda üç yaşında. Tahta geçip Zion’dan dünyaya hükmetmesine dokuz yıl kaldı. Tanrının Krallığı bizim çabalarımızla yaklaşıyor ve artık insanlara bazı şeyleri üstü kapalı olarak göstermenin zamanı geldi! Artık insanların Mesih’in yüzünü görme zamanı geldi. Mesih’in üçüncü Süleyman Tapınağından dünyaya ilan edileceği gün olacağı yaştaki görüntüsü. İnsanlar onu ilk defa gördüklerinde yadsımayacaklar! Sen ülkedeki en büyük medya grubu olan Mediaset’in sahibisin ve tanrının sana bağışladığı bu nimeti ona hizmet etmek için kullanacaksın. Bize verilen emir şu. O zarftaki dokümanların İtalya ve tüm dünya medyasında yayınlanması sağlanmalı.”

Geli?nin bahsettiği zarfın içinde üç resim ve bir sayfa yazı var. Resimler “klon İsa’ya ait; birisi üç yaşındaki “klon İsa’nın 12 yaşındaki halinin bilgisayar desteğiyle üretilmiş görüntüsü. Diğer resim “klon İsa’nın” otuzlu yaşlardaki görüntüsü. Üçüncü resim ise İtalya’da bulunan dünyaca ünlü Torino kefeninin üzerindeki yüz izlerinin fotoğrafı. Son olarak zarfın içindeki bir sayfalık yazı da ise tüm dünya medyasında yayınlanması istenen haber metni var. Metin şöyle:

İtalya’da Noel arifesinde Hazreti İsa’nın 12 yaşındaki hali bilgisayarda çizildi. Başbakan Silvio Berlusconi’nin sahibi olduğu medya grubu Mediaset’in girişimleri ile kriminal polis birimine çizdirilen portre, ilk kez Rete 4 Kanalının 26 Aralıkta, Elena Guarnieri’nin sunacağı “Kutsal Topraklar ve Hz. İsa” özel programında ekranlara gelecek.

Portre yapılırken, Hz. İsa’nın olduğu öne sürülen kefendeki yüz izlerinden yola çıkıldı. Kriminal polis, kefenden aldığı eşkal tanımını ve çizgilerini bilgisayara yükleyerek İsa’nın 12 yaşındaki görünümünü ortaya çıkardı.”

Yukarıdaki metin yazar tarafından romandaki kurguya eklenen metin… Neden eklenen diyorum çünkü yazar bu metni kendisi uydurmamış, 24 Ocak 2004 tarihli Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberi kullanmış. İlgili habere Hürriyet?in internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Romandaki haber ve metin gerçek yani? Ama olayın perde arkası yazarın kurguladığı gibi mi bilinmez?

Şimdi kitapta geçen bu kurguyla ilgili; yazarın yazdıklarının hepsinin “beş para etmeyeceği”, bu romanda anlatıların “komplo teorisinden öteye gitmeyeceği” düşünülebilir, tamam! Ama medyada yer alan bu gerçek haberle ilgili olarak şu sorunun cevabını hiç merak etmiyor musunuz: Neden 12 yaşındaki İsa görüntüsü? Belki de julian Assange biliyordur?

*Kutsal Klon / Hamza Yardımcıoğlu / Kuzey yayınları

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: