Blog Post

Organik yumurta organik mi?

Posted by Onur ALMIŞLAR in düşündüğüm

“Yarım kilo yoğurt, iki ekmek, on yumurta.”

Bakkalların içerisinde hissedilen nemlenmiş bisküvi kokusunun içinde duyulan bu ses… Hey gidi günler! O zamanlar sadece isterdik; iki tane, yarım kilo, yüz gram vs. Şimdi istemeden önce “Organik mi?” diye soruyoruz. Bugün markette yufka alırken, arkamdan bir ses “Organik mi bu yumurtalar?” diye sordu önümdeki market çalışanına. Çalışan da “Şu şeffaf kutudakiler organik abi” de cevap verdi. O an daha önceden de düşündüğüm gibi düşündüm yine “Organik mi?” Yani ne bileyim! Organik mi kaldı?

Organik/Organik gıda için TDK:

“Doğal yolla yapılan”.

Wiki:

“Organik gıda, en basit anlatımıyla tarım ürününün işlenmesinde, yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal madde kullanılmayışıdır. Bunun yanında genetiği değiştirilmemiş ürünler de bu isimle anılır. Tarım ürününü yetiştirmek için hiçbir tarım ilacı ve yapay ürün kullanılmaz. Eğer üretimde yapay herhangi bir yardımcı madde kullanılırsa bu ürünler organik ürün olmaktan çıkar. Dünyada gelişmiş ülkeler de bu sorun büyük oranda çözülmeye doğru gitmiştir. Bu konuda denetimi kabul eden şirketler organik ürün sertifikası almaktadır. Ürünlerini doğal ürün, organik ürün adı altında satmaktadırlar.”

Marketteki insan:

“Bunlar organik mi?”,”Organik yumurta var mı?” diyor.

fresh-white-copy-dinner-food_1253-326

Ben:

Marketteki insanın demek istediği organiklikte organik bir şey yok diyorum. Neden diyorum? Mesela yumurta, TDK’ya göre organik çünkü yumurta doğal yolla yapılıyor. Tavuk yumurtluyor. Laboratuarda yapılmıyor (İleride belki de laboratuarda yapılan yumurta köyde tavuğun yaptığından daha organik olacak). Ama marketteki insanın organik anlayışı “Yahu bunlar fabrikadan mı, yoksa köyden mi?”, “Katkı maddesi var mı, yok mu?”. Yani yumurta bu ne katacaklar içine, Kinder mi bu tavuklar?

Yaşadığım yerden örneklendireyim. Rize’nin köylerinde tavuklar var. Bu tavukların yumurtaları organik mi? Bence değil! Buralarda tarım ürünü olarak çay var. Çaya organik olmayan gübre atılıyor. (Kalkacak o gübre ama iş işten geçti) Bu insanlar köylerine organik olmayan araçlarla çıkıyorlar. Köye gidenlerin çoğu (bazı köylerde hala köy yaşamı olsa da) yoğurdu, sütü, yağı şehirdeki büyük marketlerden naylon poşetlerde alıyorlar. Televizyon, internet, cep telefonu yanlarında var. Organik olmayan çöplerini köye bırakıyorlar. Yani organik olmayan bir köy hayatı var. İnsanlar da organik değil, bu ortamda yumurtlayan tavuk nasıl organik? Belki tarıma ilk geçildiği, tavuğun ilk evcilleştirildiği zamanlarda organiktiler ama şimdi organik olması zor, diye düşünüyorum. Çok ta takmıyorum ama düşünüyorum ara sıra. Dedem dese, köyden gelse “Al oğlum bak bu organik yumurta!” çok şey yapmam yani, önemsemem.

Şimdi İnstagram, Twitter veya Facebook  profillerimiz gibi sahte her şey. Markette bir sepete biraz saman, yumurtalara biraz toprak ve bok sürdün mü tamamdır. İçimiz rahat olsun yeter! Organik ayol!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: