Blog Post

Milyonluk hata

Posted by Onur ALMIŞLAR in düşündüğüm, yazdığım

Fox TV’nin yeni yarışma programı “Milyonluk Resim”in 42. Bölümünde yarışmacıya bir soru soruluyor (Dakika 11:48)

Soru:

Bu unutulmaz filimde Şener Şen’in Emir Eri rolünü canlandıran sanatçımız kimdir?

Şıklar:

  • ENGİN ORBEY
  • KEMAL SUNAL
  • CHALİT AKÇATEPE
  • DİNÇER ÇEKMEZ

Cevap?

Yarışmacı “ERGİN ORBEY” cevabını verdi. Ama yarışmaya göre bu cevap yanlıştı. Yarışmanın “Doğru cevabı” HALİT AKÇATEPE. Bence bu işte bir yanlışlık var gibi!

Türkiye’deki büyük bir çoğunluğun severek izlediği “Süt Kardeşler”; yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani isimli romanından uyarlanan, 1976 yılı yapımı bir Türk filmidir ( Kaynak yasaklı Vikipedi). Cevapta yanlışlık var gibi diyorum çünkü bu filmleri neredeyse ezbere biliyoruz. Kemal Sunal’ın emir eri olduğundan eminiz. Ama yine de yarışmada çıkan cevap “Acaba!” dedirtti. Çünkü hem Selçuk Yöntem sunuyor hem de çok izlenen bir kanalda yayınlanıyor. Yani bizden iyi biliyorlardır, sonuçta bir ekiple hazırlanıyor ve milyonlarca insan tarafından izleniyor. Yarışmadan çok kendi kafa karışıklığımı çözmek için Arzu Film’in YouTube sayfasından “Süt Kardeşler” filmini açıp izlemeye başladım. Filmin 07.03’üncü dakikasından itibaren filmdeki diyolaglar şöyle:

Şener Şen – Adın ne senin?

Kemal Sunal – Şaban

Şener Şen – Seni hiç unutmayacağım Şaban

Kemal Sunal – Sağolun kumandanım

Şener Şen – Gözümü senden ayırmayacağım Şaban!

Kemal Sunal – Sağol!

Şener Şen– Seni unutabilir miyim Şaban?

Şener Şen – Hiç aklımdan çıkmayacaksın Şaban!

Kemal Sunal – Beni ağlatacaksınız kumandanım! İnanın ben de sizi katiyen unutmayacağım! Canım kumandanım benim.

Şener Şen – Kess! Sen Şaban değil Şabansın!

Kemal Sunal – Ben başka bir şey mi söyledim?

Şener Şen –  Seni EMİR ERİM YAPTIM ŞABAN!…

Filmin 07.32’nci dakikasında yarışmada sorulan “Bu unutulmaz filimde Şener Şen’in Emir Eri rolünü canlandıran sanatçımız kimdir?” sorusunun cevabını öğrenmiş olduk; Kemal Sunal. Ama yarışmaya göre cevap Halit Akçatepe!

Filmin ilerleyen dakikalarında (35.34) bir sahnede Kemal Sunal ile Şener Şen karşılaşıyorlar ve Şener Şen şöyle diyor: “Emir erim Ramazan”. Dediği kişi yine Kemal Sunal.

Filme devam ettiğimizde, 01.11.34’üncü dakikada bu kez Halit Akçatepe’nin “Emir Eri” olduğunu görüyoruz. Ama filme göre Halit Akçatepe bir karışıklıktan dolayı, mecburen “Emir Eri”yim diyor. Asıl “Emir Eri” rolünü canlandıran sanatçı Kemal Sunal’dır. Bence yarışmadaki soru hatalı!

İnternette biraz araştırma yaptım, “Emir eri” ile ilgili kafalar karışık. Filme bakarsak “Emir eri” unvanını ilk olarak Şaban (Kemal Sunal) almış. Bence soru hatalı, sizce?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: