Blog Post

2018’den Aklımda Kalanlar

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım

Merhaba değerli dostlar,

Gözlüklü İskelet isimli kanalımı 19 Şubat 2018 tarihinde açmıştım yani neredeyse 1 yıl olmuş. 2018 yılını geride bırakırken ben de sizlere bu geride bıraktığımız yılla ilgili bazı paylaşımlarda bulunmak istiyorum. Bu paylaşımlar 2018 yılında oynamış olduğum oyunlar, bu oyunlardan en beğendiklerim ve takip ettiğim kanallardan oluşuyor.

2018 yılında oynadığım oyunlardan en beğendiklerim

2018 yılında YouTube kanalımda 17 tane oyun oynamışım. Bu oyunların bazılarını oynarken çok keyif aldım fakat bazı oyunlar keyif almanın yanında beni çok etkiledi. Bilirsiniz; insanın hayatından bazı filmler, kitaplar, insanlar ve konumuzla alakalı olarak oyunlar geçer. Bu geçişlerin çoğu iz bırakır, bazı izler zamanla silinir. Bazı izlerse çok derinden olur ve uzun süre belki de ömür boyu silinmezler.

OUTLAST

Outlast, Red Barrels tarafından yapılan ve yine aynı firma tarafından yayınlanan hayatta kalma ve korku temalı bir oyun. Oyunda Miles Upshur adındaki bir gazeteciyi canlandırıyoruz. Bazı garip olayların olduğu bir akıl hastanesine gidiyoruz. Amacımız burada olup biteni haber yapmak. Yanımızda ne silah var ne de herhangi bir yardımcı. Sadece el kameramız ve biz. Oyun 2013 yılında piyasaya çıkmış.

Gördüğünüz gibi eski bir oyun ama bu sizi yanıltmasın! Oyun eski olmasına rağmen çok güzel. Evet, oyun içindeki bazı karakterlerin grafikleri kötü görünüyor ama sürekli kaçma, saklanma ve çıkış yolunu bulma telaşı yüzünden buna pek önem veremiyoruz. Oyunun atmosferi muazzam! Kontrol ettiğiniz karakterin içinde bulunduğu hayatta kalma çabasını, saklanma ve kaçma ihtiyacını birebir yaşıyorsunuz. Yani ben yaşadım en azından.

Akıl hastanesinde ve yalnız başımıza olmak korkmak için yeterli bir ortam. Üzerine bir de oyun içi tasarımlar, karakterin hareketleri ve sesler sizi tamamen alıp götürüyor. Hayatımda hiç bir oyun beni bu kadar senaryonun içine çekmemişti!

NOT: Unutmadan, bu oyunun 18+ yaş için olduğunu hatırlatmak isterim.

Little Nightmares

Bir platform oyunu olan Little Nightmares gerçekten hem ilginç hem de merak uyandıran bir oyun. Bir bavulun üzerinde uyanarak başladığımız oyunda garip görünüşlü insanlardan kaçarak yine garip görünüşlü bir yerin içinden çıkmaya çalışıyoruz. İçinde bulunduğumuz bu garip yer hakkında hiç bir fikrimiz yok! Oyunun sonuna kadar da bu yerin tam olarak neresi olduğunu; oyun içinde bize yardımcı olan bazı küçük yaratıklar var ve bu yaratıkların da ne olduğunu çözemiyoruz.

Oyun insanın aklında bir sürü soru işareti bırakıyor! Neden buradayız? Bu garip kişiler bizi neden yakalamak ve öldürmek istiyor? Bu küçük yaratıklar bize neden yardım ediyor? Bu yer neresi? Burada neler oluyor? Oyun platform oyunu olmasına rağmen bir çok 3D oyundan daha güzel. Mesela Tomb Raider serisini de çok seviyorum ama hiç bir Tomb Raider serisi Little Nightmares kadar aklımda kalmadı. Bu oyun çok orijinal. Yaratılan atmosfer, karakter ve ortam tasarımları, sesler, şok edici bazı anlar… Masal tadında bir oyun.

Little Nightmares’i hala unutamadım. Hala aklımda oyunla ilgili bazı sorular var.

NOT: Bu oyunun da 16+ yaş için olduğunu belirtmek isterim

The Walking Dead 1.Sezon

The Walking Dead dizisi çok beğendiğim bir yapım. Fakat malum nedenlerden dolayı dizinin tüm bölümlerini izleyemiyoruz! Dizi çok güzel! Telltale Games isimli firma 2012 yılında diziyle aynı isme sahip bu oyunu yayınlamış. Oyun Robert Kirkman’ın aynı isimli çizgi romanına dayanmaktaymış. Bu oyun bölümler halinde yayınlandı.

Bu oyunun türü benim oynadığım oyunlardan baya farklıydı. Hiç alışık olmadığım ve hata ilk oynamaya karar verdiğimde oynama türü nedeniyle “Acaba!” diye düşündüğüm bir oyun oldu. Yani oyun diğer oynadıklarım gibi değildi; karakterinizi alıp istediğiniz gibi sağa sola götüremiyor, zıplatamıyor kısacası özgürce hareket ettiremiyorsunuz. Oyun “pointclick” denen tarzda; farenizle tıklayarak oynadığınız bir yapım. Siz de bu tarz oyunlara karşı benim gibi ön yargılıysanız hiç endişe etmeyin. Dediğim gibi, dizisini çok sevdiğim bu yapımın oyununu da çok beğendim. Oyun sizi içine çekerek karakterlerle duygusal bir bağ kurmanıza neden oluyor. Yani benim için öyle oldu. Bu oyunu oynarken çaresizliği, yardımlaşmayı, sahiplenmeyi, korkuyu, belirsizliğin verdiği endişeyi ve sevdiklerini kaybetmeyi hissettim.

NOT: Bu oyunun da 18+ yaş için olduğunu belirteyim

VİDEOSUNU İZLEMEK İSTERSENİZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: