"Enter"a basıp içeriğe geçin

“TÜRK TELEKOM’DAN ARIYORUM!” – BU TUZAĞA DÜŞMEYİN!

Last updated on Şubat 17, 2020

Merhaba değerli dostlar,

Son yıllarda çokça yaşanan telefonla pazarlamada tüketiciyi kandırmaya yönelik girişimlerden birisine denk geldim. Geçen gün 0212 824 07 48 numaralı telefondan arandım. “TÜRK TELEKOM’DAN ARIYORUM!” Diye başlayan konuşmanın sonunda arayan kişinin Türk Telekom’dan olmadığını, bana Millenicom isimli internet firmasının paketini satmaya çalıştığını fark ettim. Burada suçlu olan Millenicom mu, yoksa onların adını kullanan başka birisi mi, bilemiyorum? Fakat “dolandırılıyorum” düşüncesi oluşturan bu telefon aramaları sonucunda Millenicom ismi şüpheli durumuna düşüyor. Eğer bu Millenicom’a ait bir iş değilse bir basın açıklaması, bilgi, bildirim yaparak tüketicileri uyarması gerekir!

Bir firmanın başka bir firmada hizmet alan tüketiciyi kendi hizmetine dahil etme isteği çok doğal ama bunu yaparken uyguladığı yöntem çok önemli! Tüketiciye arama nedenini, firmasını açık ve net olarak söylemesi gerekir. Tam tersine telefonla sinsice bir pazarlama yöntemi markanın adını “Dolandırıcı”ya çıkarabilir!

Aynı durum Türk Telekom için de geçerli. Türk Telekom’u arayıp ilgili olayı belirttikten; “isminiz kullanıldı, beni kandırmaya çalıştılar!” dedikten sonra Türk Telekom destek benimle iletişime geçti fakat bu iletişim “Evet böyle durumlar var, şikayetinizi ilgili birime ulaştırıyoruz” gibi çok yüzeysel geçti. Arayan temsilci “Hangi numaradan aradılar?” gibi bir bilgi isteğinde bile bulunmadı.

Tamam, zaten sıkı takipteler diyelim ama bunu hissettirmiyorlar! Madem böyle bir “Takip” söz konusu, neden şimdiye kadar kullanıcılarına (bana mesela) bilgilendirme mesajında bulunmadılar? Neden bu yanıltıcı, tuzak pazarlamayla ilgili tüketicilerini bilgilendiren bir reklam, basın açıklaması ya da bireysel olarak tüketicilere mesaj göndermediler?

İnsanın aklına ister istemez şu geliyor: Yoksa cayma bedeli almak Türk Telekom’un planladığı bir şey mi? İki markanın da bu durumla ilgili bir açıklama yapması, tüketicileri bilgilendirmesi gerekiyor diye düşünüyorum!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: