Status

e-Devlet girişi nasıl yapılır? e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Posted by Onur ALMIŞLAR in duymalısın

,

Resmi veya özel kurumlara yapılan başvuruların ve bu başvurularda istenecek evrakların bir çoğunu artık e-Devlet üzerinden alabiliyor / yapabiliyoruz. Bu bizler için hem zaman kazanma hem de istenilen evraklara / işlemlere kolayca ulaşma imkanı veriyor. Ama bir çok insan lazım olmadıkça bu sistemi kullanmıyor ve lazım olduğunda da bu platforma nasıl gireceğini, giriş için gerekle olan e-Devlet şifresini nasıl alacağını bilmiyor. Peki e-Devlet şifresi nedir, nasıl alınır?

e-Devlet şifresi nedir

e-Devlet şifresi, e-Devlet kapısı platformu üzerinden giriş yapmanız için gerekli olan şifredir.

e-Devlet şifresi nereden ve nasıl alınır?

Bu platformu ilk kez kullanacak olan kullanıcılar e-Devlet şifrelerini; üzerinde T.C. Kimlik numaralarının bulunduğu kimlikleriyle birlikte şahsen başvurarak PTT şubelerinden alabilirler. Ayrıca e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak alınabilmektedir.

e-Devlet girişi nasıl yapılır?

1 ) e-Devlet şifrenizi aldıktan sonra İnternet tarayıcınızın adres bölümüne   https://turkiye.gov.tr/ adresini yazarak e-Devlet kapısı ana sayfasına gelirsiniz.

2) Ana sayfanın sağ üst kısmında bulunan “Giriş yap” butonuna tıklarsınız.

e-devlet-girişi-nasıl-yapılır

3) Giriş butonuna tıkladıktan sonra kimlik numaranızı ve PTT şubesinden almış olduğunuz e-Devlet şifrenizi kullanacağınız giriş bölümü sayfasına gelirsiniz. Bu sayfada ” T.C. Kimlik No” yazan bölüme T.C. Kimlik numaranızı, “e-Devlet Şifresi” yazan bölüme ise PTT şubesinden almış olduğunuz e-Devlet şifrenizi yazarsınız.

e-devlet-girişi

4) Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazdıktan sonra “SİSTEME GİRİŞ YAP” butonuna basarak e-Devlet platformuna giriş yapma işleminizi tamamlamış olursunuz.

e-devlet-şifre-yenileme

e-Devlet şifremi kaybettim

e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/iletisim-secenekleri adresi üzerinde cep telefonu ve e-posta bilgilerinizi girer ve bu bilgilerin doğrulatmasını yaparsanız e-Devlet şifrenizi kaybetmeniz / unutmanız halinde sistem üzerinden yeni şifre alabilirsiniz. 

Eğer e-Devlet sistemi üzerinden iletişim bilgilerinizi doğrulatmadıysanız yeni e-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: