Blog Post

Köfte & Ekmek

Posted by Onur ALMIŞLAR in duymalısın

,

köfte

Merhaba değerli dostlar, yeme içme konularında fikir vermekte çok iyi değilim ama yine de bu yazıda size yemekten çok zevk aldığım bir besinden bahsedeceğim:, ekmekten;  bildiğiniz düz ekmek. Aslında ben pek ekmek yemem ama bu ekmek bir başka ekmek. Köfte & Ekmek

Ekmeksiz götürürüm

Çocukluğumdan beridir köfteye bayılırım. Köfteye hangi çocuk bayılmaz ki? (Benim çocuklar sevmiyor!) Her zaman köfteleri ekmeksiz götürürüm. Gözünün yaşına bakmam. Eskiden olduğu gibi şimdi de köfteye bayılıyorum ve yine ekmeksiz götürüyorum. Şimdi bu köfte olayında bir arkadaşımızdan (İpek) gördüğümüz  çok basit bir yöntemle köfteden çok ekmek yemeye başladım (ilginç). Peki köfteden çok ekmek yememe neden olan olay ne?

Her şey normal başlıyor

Değerli dostlar, uygulama oldukça basit. Belki içinizde bunu bilenler vardır ama bilmeyenler için bilgi olsun. Hazırlıklara normal köfte yapar gibi başlıyoruz ve devam ediyoruz: tava, yağ, köfteler, domatesler, kızartma işlemi ve kapanış. Burada sıralamada hiç bir değişiklik yok. Önce köfteler, sonra domatesler kızartılıyor.

Püf noktalar da yok değil

Değerli dostlar, kızartma işlemine sıvı yağ ile başladık (yani biz öyle yaptık) köftelerin işi bitip tavaya domatesler girmeden önce tavadaki yağa tereyağı ekliyoruz. Birinci püf nokta bu. İkinci püf nokta ise ekmeklerimizin biraz bayat olması gerekiyor. Eğer ekmekler taze olursa o bayat ekmeğin verdiği çıtır lezzeti alamazsınız.

Ekmeğin sırası geldi

Köfteler, domatesler  kızardıktan sonra (domates yetmezse görseldeki gibi ortaya ekstra domates koyabilirsiniz) sıra ekmeğe geliyor. Ekmekleri ister dilim dilim, ister parça parça (el bıçağı hani, böl gitsin) hazırlayıp domateslerden sonra tavaya atıyoruz.  Ekmekler zaten tavaya düşer düşmez yağı emiyor ve kızarmaya başlıyorlar. Ekmekleri çok yakmadan çeviriyor, ve tavadan alıyoruz.

Yemek hazırrr!

Şahsen ben ekmek tüketmeyen, köfteyi çok seven birisi olarak şimdi daha çok ekmek tüketmeye başladım. Yukarıdaki şekilde hazırlanan yemekteki ekmekler gerçekten çok lezzetli oluyor. Aktaracaklarım bu kadar. Beğenmeyebilirsiniz, biliyor olabilirsiniz ama köfte & ekmek olayı budur yani. Neyse şimdi hanım çağırıyor sofraya koşayım. Görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: