Blog Post

Netflix’te yayınlanan üç güzel basketbol belgeseli

Posted by Onur ALMIŞLAR in izlediğim

, ,

Merhaba değerli dostlar, basketbola gönül vermiş ve zamanında bu oyun için yanıp tutuşan biris olarak sizlere son zamanlarda Netflixte izlediğim üç güzel basketbol belgeselini önermek istiyorum.

Basketbol bir zamanlar benim için her şeydi! Şimdi bile basketbol dendiğinde eski bir aşkı, sevgiliyi düşünür gibi basketbol oynadığım zamanları düşünüyorum.  Çoğu kişinin belgesellik bir hayatı olmuyor. Zaman, mekan, imkan, fırsat, içinde bulunduğunuz  fiziksel ve ruhsal durum ve diğer başka faktörler sizlerin olmak istediğiniz kişi olmanıza müsaade etmiyor. Ama bu, içimizdeki tutkuyu asla söndüremez!

Basketball Or Nothing

2019 yapımı, ABD Arizona eyaletinde ve tamamen doğaçlama ile çekilmiş harika bir belgesel. Belgesel Navajo Nation rezervasyonuna dayanan Chinle Lisesi erkek basketbol takımının hayatı etrafında dönüyor. Fiziksel olarak normal basketbol oyuncularından biraz daha zayıf olan bu lise basketbol takımının amacı eyalet şampiyonu olmak. Bu çocukların hayatları çok zor! Belgeselin ismindeki gibi; eğer basketbol ile bir şansları olmazsa bir hiçler. Çünkü yaşadıkları yerde basketboldan başka bir şey yok. Yani çocuklar hayata bağlayacak bir şey. Ayrıca basketbol bu çocuklar gibi ekonomik yönden güçsüz insanların bir üniversite bursu kazanarak hayatlarını kurtarabilecekleri tek yol!

Ne Pahasına Olursa Olsun

Bu belgesel biraz ilginç. Nasıl ki Kızılderili çocuklar için hayat zor ise Afroamerikalı çocuklar için de hayat zor. Zaten ABD’de siyahi olmak baştan kaybetmek gibi! Siyahi çocuklar eğer sporla uğraşıp başarı elde edebilirlerse insanların saygısını kazanabiliyorlar. Hayatlarını kurtarmanın en önemli noktalarından birisi.Fakat oldukça zor. Lise basketbol maçlarından ve idmanlarından çok Amatör Atletizim Birliği’nin gerçekleştirdiği turnuvalarda oynuyorlar. Çünkü bu turnuvalar büyük bir ticaret ortamı oluşturmuş. Nike ve Adidas’ın sponsor olduğu bu turnuvalarda kendilerini gösterebilirlerse liseden sonra hemen NBA’de oynama şansları olacak.

Belgeselin ilginç tarafı şu; bu yaştaki çocukların üzerlerinde kurulan inanılmaz baskı, turnuvalar boyunca yaşanan ağır idman, sakatlıklar ve psikolojik yıkıma rağmen başarıya ulaşmak için yani “Ne pahasına olursa olsun!” devam etmeleri! u gerçekten üzücü bir durum! Bu “çocuklar ki tırnak içinde yazdım çünkü çocukluklarını yaşayamıyorlar, geleceklerini kazanmak için bugünlerini kaybediyorlar.

One in a billion

Bazı insanlar basketbol için doğmuştur. Ama bunun farkında değildirler. Birisinin gelip onlara bunu söylemesi gerekir. 2016 yapımı muhteşem bir belgesel. Belgeselin beni ağlattığını belirtmek isterim. Satnam Singh Bhamara isminde Hindistan’da yaşayan ve yaşıtlarına göre oldukça uzun olan genç bir adamın NBA drfatlarına uzanan hikayesi. Öyle çok derin bir belgesel değil ama Satnam’ın kişiliği, gösterdiği çaba ve direnci beni çok etkiledi.

Evet değerli dostlar, bu üç güzel belgeseli ben beğendim ve umarım sizler de beğenirsiniz. Şu üç belgeselden çıkardığım bir kaç ders var. Bazı insanların yaşamlarını değiştiren, onlara dokunarak hayat çizgilerini güzel bir yöne çeviren güzel insanlar var. Bu insanlara saygı duymalıyız! Başka birisinin hayatı güzel olsun diye çabalayan insanlara saygı duymalıyız. Bu üç belgeseldeki koçlar, yardımcılar hepsi birer yolveren. Bir insanın önünü açan, ona yol gösteren harika insanlar.  İkincisi her zaman amatör ruh! Her zaman sıkı çalışmak, azmetmek ve her zaman tutkulu olmak. Bir şeyi olmak ya da yapmak istiyorsanız mutlaka sıkı çalışmalısınız. Bu istediğini o şeyi olacağınız ya da elde edeceğiniz demek değil! Bazen olmaz, olması gerekense çok çalışma, yılmadan!

Görüşmek üzere.

Not: İlk iki belgesele ilgili bir YouTube videosu hazırlamıştım. İzlemek isterseniz şu an kanalımda yayında

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: