Blog Post

Arise: A Simple Story

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım, yazdığım

,

Açıkçası bu oyunun isminin başındaki “Arise” kelimesinin “Aris” şeklinde okunduğunu ve “Aris”in de oyunda yönlendirdiğimiz karakter olduğunu sanıyordum. Fakat çok sonra öğrendim ki oyunun isminin başlangıcındaki “Arise”; “Ortaya Çıkan, doğmak, kalkmak” anlamlarına geliyormuş. Bunlar hep İngilizce işte…

Arise: A Simple Story benim en sevdiğim tarz olan, harika çizimlere ve müziklere sahip, güzel bir hikâye anlatan, bulmacalarla bezenmiş platform öğeleri barındıran bir macera oyunu. Oyunda Türkçe dil desteği var. Her ne kadar dil desteği olsa da oyunda dilin gerekli olacağı bir bölüm yok. Oyunun dili evrensel; sevgi, bağlar, anılar, umutlar, kayıplar, yaşamak ve ölmek üzerine, yani kısaca “basit“ bir hayat hikâyesi. Arise: A Simple Story’i oynamaya başlayıp bölümlerde ilerledikten sonra hayatımızın basit denilen anlarının bile ne kadar özel olduğunu düşünmeye başladım. Hepimizin bir hikâyesi var, belki çoğumuz hikâyemizin “basit” olduğunu düşünüyoruz. Ne yazık ki çoğumuz için geçerli olabilecek bir durum var, onları kaybetmeden hayatımızın her anının ne kadar değerli olduğunu anlayamıyoruz! Bu “Onlar” hayatınızın, hikâyenizin içinde olan her şey.  

arise-a-simple-story

Arise: A Simple Story, kahramanımızın cenaze töreniyle başlıyor. Viking olduğunu düşündüğüm karakterimiz ölmüş ve kabilesindeki bireyler tarafından uğurlanıyor. Karakterimiz ölümden sonra ya da ölümle yaşam arasındaki bir yerde uyanıyor. Biz de böylece karakterimizin ve belki de kendimizin yaşamından belirli bir bölümü tekrar hatırlamaya başlıyoruz. Hikâye ilerledikçe hem karakterimizi tanıyoruz hem de onun acılarına ve mutluluklarına ortak oluyoruz.

arise-a-simple-story

Oyunun içinde geçtiği dünyadaki her şey normalden çok büyük. Normalde olmayacak şeyler oluyor mesela; çiçeklerin üzerinde zıplıyor, arıları birer uçan balon gibi kullanıyor, salyangozlarla yolculuk ediyor ve nilüfer çiçeklerinin üzerlerinde gezerek oyunda ilerlemeye çalışıyoruz. Bazen kötü ruhlardan, bazen alevlerden bazen de dondurucu soğuktan kaçarak hatıralarımızı yeniden yaşıyoruz. Bazı yerlerde havalardaki ışık tünellerinde süzülüyor, bazen örümcek ağlarında zıplıyoruz. Yapımcılar güzel bir dünya yaratmışlar. Oyunun atmosferi çok harika. Bu atmosfer çocukken okuduğum masallardaymışım gibi bir hissetmeme neden oldu.    

arise-a-simple-story

Oyun platform ve bulmaca özelliklerine sahip. Bazen izometrik, bazen 3D, bazen 2D gibi çeşitli kamera açılarıyla oynadığımız oyundaki en büyük mekanik zaman kontrolü. Çözmemiz gereken bulmacalar aslında platformların kendileri ve bu çözümleri ulaşmanın yolu da zaman kontrolünden geçiyor. Zamanı ileriye ve geriye sararak önümüzdeki engelleri geçmenin bir yolunu buluyoruz.

Kamera açılarından dolayı olduğunu düşündüğüm bazı küçük oynanış problemleri var ama bunlar o kadar can sıkıcı değil (Bir de oynarken beni duysanız). Oyun da biraz fazla uzun olduğunu düşünüyorum. Oyundaki bulmacalar çok zor değil ama biraz önce belirtiğim gibi; kamera açılarından dolayı zorlandığım yerler oldu. Bulmacalarını dışında, sağa sola gizlenmiş anı parçaları da var. Bu anıları bulmak için biraz araştırma yapmanız gerekebilir. Ben tüm anılara ulaşamadım ama hikâyeyi anlamama yardımcı olacak kadarını topladığımı düşünüyorum. Bu arada oyunu isterseniz eşli de oynayabiliyorsunuz ama benim eşli oynanışı deneme şansım olmadı.

Arise: A Simple Story, her oyun severin deneyimlemesi gereken bir oyun (hikâye). Bölümleri, bulmacaları, oynanışı, müzikleri, çizimleri, atmosferi ve hikâyesiyle size güzel bir macera sunuyor. Ortaya çıkan bu basit hikâyeyi mutlaka deneyimlemelisiniz.   

  • Geliştirici: Piccolo Studio S.L.
  • Yayıncı: Techland
  • Çıkış Tarihi: 3 Aralık 2019
  • Platformlar: Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows

Oyun videolarını kanalından izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: