Blog Post

Felix The Reaper

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım

,

Bağımsız oyunları seviyorum! Bunu defalarca söyledim ama yine belirtmek istedim. Oyun satış platformlarında yeni çıkan oyunlar taraması yaparken “bağımsız” etiketi ilk önceliğim oluyor. Daha sonra oyunun görsellerine, karakterlerine, müziklerine bakıyor ve eğer varsa fikir almak için oynanış videosunu izliyorum. Oyunu beğendiysem alıp almama kararıma “Türkçe” dil desteğinin varlığı veya yokluğu etki ediyor. İlla Türkçe olsun diye diretmiyorum. Çünkü öyle güzel oyunlar oluyor ki dil desteği olmasa da oynamak istiyorum. Ama bazı oyunlar var her ne kadar görselleri, karakterleri, müzikleri güzel, Türkçe dil desteği de mevcut olsa oynamaya başlayıp bölümlerde ilerleyince o ilk görüşteki aşkımdan eser kalmıyor.

Bunları neden anlattım bilmiyorum ama bu yazının konusu olan Felix The Reaper (Bundan sonra Felix diyeceğim) ile bir bağlantı oluşturup bu girişi anlamlandırmalıyım diye düşünüyorum. Felix, ilk görüşte aşk oldu benim için ve ilişkimizi sonuna kadar sürdürdük. Felix’i tanıdığım için memnunum. Şimdi size biraz Felix’ten bahsedeyim.

Felix-The-Reaper

Felix’i Tanıyalım

“Felix Ölüm Bakanlığında çalışıyor ve Yaşam Bakanlığından Genç Betty’e aşık. Saha azraili olarak insan dünyasına giderse onunla bir gün tanışabileceğini düşünüyor. Bu yüzden insanların öldüğüne emin olma işini aldı ve hayat(sız)ının aşkını etkileyebilmek için dans etmeyi öğrendi.

Felix yalnızca gölgelerde yürüyebildiği için, bu garip dünyada dikkatli hareket etmesi gerek. Neyse ki, Felix gibi azrailler yaşayanların topraklarında hareket edebilmek için güneşi karartabilir ve gölgeleri değiştirebilir. Bunu bulmacalara da yapabilir ve böylece insanların bakanlığın planlarına göre öldüğünden emin olur.

Her seviye bakanlığın hırslı çalışanı için kendinin daha zor bir versiyonunu açar. Ayrıca en becerikli çalışanlar bonus süreli denemelerin kilidini açmak için kafatası başarılarını tamamlayabilir.”

Felix-The-Reaper-1

Felix The Reaper Nasıl Oynanıyor?

Felix, klavyeye hiç dokunmadan, fareyi kullanarak; tıklama ve kamera açısı değiştirme şeklinde basit oynanış mekaniklerine sahip, basit ama bulmacalarını çözmek için kafa patlatacağımız bölümleri de olan eğlenceli bir bağımsız yapım. Tabii eğlencesi oyunun bütünlüğünde. Yoksa sadece bulmacaları baz alsak pek de zevkli değil ama Felix karakteri, dansları, müzik ve komik çizimlerle oyun bir bütün olarak eğlenceli sayılır.

Felix-The-Reaper-2

Devam edelim. Felix bir ölüm meleği ve amacı ölümleri planlamak. Bazı ölümler bazı karışıklıklardan dolayı olmuyor ya da ölmesi gerekenler ölmüyor, Felix de bu yanlışlıkları -bulmacaları çözmeyi başarırsak- düzeltiyor. Çözmemiz gereken bulmacalar güneşe yakalanmadan platform üzerinde hareket edecek yolları bulmak üzerine tasarlanmış. Güneşten etkilendiğimiz için gideceğimiz yolların gölgede olması gerekiyor. İşte tam burada fare yardımıyla güneşin açısını (90 derece şeklinde) değiştirerek haritadaki gölgelerden yararlanıyor ya da kendimize gölge yollar yaratıyoruz. İlk başlarda platform üzerinde bulunan doğal cisimleri; ağaç, kaya, taşıt ve benzerlerini kullanarak oluşturduğumuz gölgeleri ilerleyen bölümlerde ekstra araçlardan da yararlanmak suretiyle oluşturabiliyoruz. Mesela platform üzerinde bulunan bir çalı öbeğini alıp yine platform üzerinde olan bir varilin üzerine koyarak kendimize uzun bir gölge yolu oluşturabiliyoruz.

Felix-The-Reaper-3

Dans et!

Felix her bölümün başında kulaklığını takıyor, harika bir müzik eşliğinde dans ederek görevini yapmaya çalışıyor. Biz de Felix’in dinlediği müzik eşliğinde Felix’i hedefine ulaştırmaya çalışıyoruz. Eğer görevi tamamlamaya yaklaştıysanız oyun size bunu belirten bir sinyal veriyor. Bölümü çözmek için hamleler yaparken birden ekran rengârenk olur ve coşkulu bir müzik duyarsanız çözüme çok yaklaştınız demektir. Çözümü yaptığınızda da bir müzik ve renk cümbüşü ile bölüm tamamlanıyor. Her görevin başında olan bilgilendirme videosu gibi görev sonunda da neler olduğunu gösteren bir sonuç videosu var. Sonra ana menüye bağlanıp puan, zaman, güneşe yakalanma gibi skorlarınızı görüyorsunuz ve sonra da diğer bölüme yolculuğunuz başlıyor. Ayrıca ilk bölümdeki bulmaca ile son bölümdeki bulmaca arasında sadece hamle sayısı farkı var. Yani oyunun sizi heyecanlandıracak yeni bir keşif sunduğu yok.

Felix-The-Reaper-4

Ben Felix The Reapear oyununu beğendim. Yaratılan dünya atmosferleri güzel, değişik en azından. Müzik, dans ve Felix karakterinin ilişkisi oyun boyunca güzel bir şekilde oluşturulmuş. Felix ile duygusal bir bağ da kurdum ben. Kendisini bulunduğu yere ait hissetmeyen, olması istenenden başka bir ruha sahip ve imkânsız bir aşkın içine düşmüş yalnız bir varlık. Ama şunu söyleyeyim bulmacaları çözmeniz Felix’in hayatında bir değişikliğe sebep olmuyor. Sıradan bölümler olarak ilerliyor. Keşke bölümlerde bulmacaları farklı yollardan da çözebilme imkânı olsaymış. Ayrıca Hikâyeyi oyunun sonunda iyi bağlayamamışlar gibi hissettim.

Sonuç olarak güzel ve eğlenceli bir oyundu. Bulmaca oyunu sevenlerin şans vermesi gerekir diye düşünüyorum.

  • Geliştirici: Kong Orange
  • Yayıncı: Daedalic Entertainment
  • Çıkış Tarihi: 2019
  • Platformlar:PS4, Xbox One, Switch, PC, Mac

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: