Blog Post

Tek Kişilik Stüdyodan: Oneiros

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım, yazdığım

, ,

Merhaba değerli dostlar, bu aralar çok merak saldığım bulmaca oyunlardan birisi olan ve 27 Mart 2020’de çıkış yapan Oneiros iismli oyunla ilgili görüşlerimi paylaşacağım. Oyunun dikkat çeken bir yanı oyunun yapımcısı olan Coal Valley Games stüdyonun tek kişilik bir ekipten oluşması. Bu belki de normal bir durumdur ama bana ilginç geldi.

Oneiros Ne Hakkında?

Oneiros birinci şahıs görüntüsüyle oynanan bir bulmaca oyunu. Oyun bir sinema salonunun tuvaletinde başlıyor. Oyunun kahramanı olan Liam, buraya nasıl geldiğini ve neden burada olduğunu bilmiyor. Biz de Liam ile birlikte neden burada olduğumuzu ve bu yerden nasıl çıkacağımızı bulmaya çalışarak oyuna başlıyoruz. Bölümlerde ilerledikçe ve bulmacaları çözdükçe hem hikâyeyi anlamaya hem de Liam’ı tanımaya başlıyoruz.   

Oyunun grafikleri fena değil. Hello Neighbor tarzında görünüşü var ama daha gerçeğe yakın gibi. Oyunda kendimiz dışında karşılaştığımız (Bir bölümdeki insan kalabalığını saymazsak) başka bir karakter yok. Az daha unutuyordum, yine ilerleyen bölümlerdeki fareler ve bir de kuş var. Ama oyunun genelinde tek başımızayız. Bize ne olduğunu, arkadaşlarımızın, ailemizin, etrafımızda bulunan insanların nerede olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Hatta kendi odamızı yeniden keşfeder gibiyiz çünkü odamız bıraktığımız ya da hatırladığımız gibi değil.

Oneiros’un Bulmacaları Nasıl?

Oyun içinde hemen hemen her nesneyle etkileşim kurabiliyoruz. Bu nesnelerle kurduğumuz etkileşimlerden bazılarında çözmemiz gereken bulmacaların ipuçları var. Ben bazı bulmacaları çözerken çok zorlandım ama genel olarak bulmacalar hoşuma gitti. Sinema salonu, odamız ve bir bahçe içerisindeki evler dışında iki de gerçeküstü bölüm var. Bu gerçeküstü bölümler bir dolambaç tarzında yapılmış. Oyun içerisinde ara ara geri dönüş sahneleri gösteriliyor ki bu sahneler de oyunun hikâyesini çözmemizde yardımcı oluyor.

Bir oyunda ilk kez denk geldiğim “İlk Yardım” şekerleri sistemi var. Bu şekerler çözmemiz gereken bulmacaların etrafında oluyor ve bize yardımcı olacak ipuçları veriyorlar. Ama bazı bölümlerde bu şekerlerde bir ipucu çıkmadı.

Yönlendirdiğimiz karakterin konuşması güzel olmuş. Bu konuşma bir sohbet şeklinde değil elbette çünkü karakterimiz oyunda yalnız. Bu tarz bulmaca oyunlarında sessizlik olunca biraz sıkıcı oluyor. Mesela daha önce oynadığımı Jenny LeClue – Detectivu oyununda kişiler arasında sohbet vardı, bir tür dedektiflik oyunuydu ama kişiler arasındaki sohbet sessiz ilerliyordu bu beni çok sıkmıştı. (Jenny LeClue – Detectivu iade etmiştim ama aklım hala onda…)

Oneiros Alınır mı?

Toparlarsak, oyun genel olarak oldukça güzel. Oyunu canlı yayında oynamıştım ve hiç sıkılmadan sonuna kadar geldim. Bunda en büyük etki, farklı bölümlerden oluşmasıydı sanırım. Tam sıkılacakken başka bir atmosfere geçip dikkatimi tekrar oyuna verebildim. Oyunu yaklaşık dört saatte bitirdim. Oynanış süresi iyiydi. Oyunun Türkçe dil desteği var. Eğer bulmaca tarzı oyunlara ilgi duyuyorsanız denemenizi öneririm.  

  • Geliştirici: Coal Valley Games
  • Yayıncı: Coal Valley Games
  • Çıkış Tarihi: 27 Mart 2020
  • Platformlar: PC (Microsoft Windows)

Oynanış videolarını YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: