Blog Post

Bir Horozun İsyanı! Rocketbirds: Hardboiled Chicken

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım, yazdığım

,

Şu an saat 02:01. Size dürüst olmak istediğim için tam saati yazdım. İlginç bir saat oldu. Eğer yazıya bir dakika önce başlayabilseydim yine dürüst olacaktım ama gerçek bir sahte saat görüntüsü verecekti. Neyse…

Bu geç kalmış bir yazı. Rocketbirds: Hardboiled Chicken benim için çok özel bir oyun. YouTube kanalımda yayınladığım ilk oyunlardan. Oynanışı, müzikleri, hikâyesi, çizimleri, o zamanki “YouTuber” olma yolundaki heyecanımla birlikte harmanlanan garip bir aşk hikâyesi. Bir öğretmen olarak atanabilseydim; ilk görev yerim, basketbolda lisans aldığım ilk takımım gibi; hayatımın her anında aklımda ve hatıra defterimin o temiz sayfalarından birisinde… Bu yazıda sizlere bir devrimin başlangıcından ve bir horozun isyanından bahsedeceğim.

Konusu ne?

Rocketbirds: Hardboiled Chicken (Bundan sonra kısaca Rocketbirds diyeceğim), Ratloop Asia tarafından geliştirilen; baskıcı bir rejim içinde yaşayan ve bu rejim tarafından yetiştirilen bir Horozun (Genel olarak tavuk diyoruz ama) zamanla gerçeklerin farkına varmasını ve kendisini yetiştiren bu baskıcı rejimim mimarlarına karşı isyan etmesini anlatan bir platform, aksiyon ve macera oyunu. Oyun baskıcı rejimler, itaat etme, askeri düzen, isyan ve özgürlük üzerine oluşturulmuş. Kötü kuşlar Nazilere benzetilmiş. Sanki iyiler de biraz Amerikalılara…

Oyunda neler var?

Oyun 2D şeklinde ve ekranda sağa sola yukarı aşağı hareket ederek oynanıyor. Oyunda bazı bulmacalar da var. Eh, her platform oyununda küçük de olsa bir bulmaca yer alır. Düşmanlarla mücadele edebilmek için sonsuz mermiye sahip tabancamız ve sınırlı mermiye sahip pompalı ya da makineli silahlarımız oluyor. Bir de oyuna da adını veren (öyle tahmin ediyorum) uçmamızı sağlayan roketler var. Oyundaki karakterler -martılar hariç- penguenler ve tavuklar hepimizin bildiği gibi uçamıyorlar. Uçamadıkları için de hava savaşlarını günümüzdeki jetpack tarzındaki roketleri kullanarak gerçekleştiriyorlar.

Düşmanlar içindeki penguenler biraz daha kolay rakipler ama martılar daha zorlular. Oyun içinde penguenleri öldürürken çıkan sesler çok komik. Cüneyt Arkın’ın adam döverken çıkardığı “Bugo! Bugo!” seslerine benziyor. Oyunun müzikleri de bir harika. Özellikle oyun içerisinde çok iyi gidiyor. Yani belki oyun oynamıyorken albüm olarak dinleseniz o kadar hoşunuza gitmeyebilir ama ben sevdim. Rocketbirds’ün müziklerini New World Revolution yapmış.

Oyunun grafikleri türüne ve çıkış yılına göre çok normal. Bugün bile oynanabilir kalitede. Ben oyunun sanatsal yanını; çizimleri, renkleri, modellemeleri çok sevdim. Her birisi odama poster olacak güzellikte.

Tavsiye eder miyim?

Yazıya dürüst başladım, sonunu da dürüst getirmek isterim. Ben bu oyuna tarafsız bakamıyorum! Ben oynarken çok zevk aldım ve eğlendim. Türü için nadide bir parça diye düşünüyorum. Bence koleksiyonunuzda bulunmalı, en kötü indirimdeyken alabilirsiniz. Son sözüm; mutlaka denemenizi isterim.  

  • Rocketbirds: Hardboiled Chicken
  • Geliştirici: Ratloop Asia
  • Yayıncı: Reverb Publishing
  • Çıkış Tarihi: 15 Ekim 2012
  • Platformlar: Linux / PC (Microsoft Windows) / PlayStation 3 / Mac / PlayStation Network / PlayStation Vita

Oynanış videolarını YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: