Blog Post

Çözülecek bir cinayet var: Tangle Tower

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım, yazdığım

, ,

Küçükken bizlere sorulan “Büyüyünce ne olmak istersiniz?” sorusuna “Astronot” diye cevap vermiştim. Ama bunun nedeni bu mesleği bildiğim ya da istediğimden değildi. İlkokulda sorulan bu soruya verdiğim cevabın nedeni sınıftaki arkadaşlarımdan daha etkileyici bir meslek söyleme çabasının sonucuydu sadece. Yani birisi “Atom Mühendisi” deseydi ben de “Hiper Optik Basküler Dondurucu Uzmanı” derdim ve çocukken bu şekilde üste çıkma çabası çok normaldi. Çocukluğumuzdaki cevaplarını bırakırsam; o soruya hala cevap veremedim, belki bir sonraki yaşamımda… Ama hayalimde dedektif, araştırmacı gazeteci, arkeoloji gibi; gizemleri araştırma üzerine odaklanabileceğim meslekler vardı. Bir film izlerken, bir olayı anlamaya çalışırken hala ipuçları arar dururum

Oyun dünyasını sevmemin birçok nedeni var, mesela gerçek hayatta yapmaman, yapamayacağın, artık yapamayacağın şeyleri yapabiliyorsun. Bir çiftlik sahibi olabiliyorsun, iyi eğitimli bir asker, muhteşem smaçlar yapan bir basketbol yıldızı, eski bir antik tanrı, bir dedektif… Tangle Tower bana bu şanslardan birisini veren bir oyundu. Peki nasıldı? Bu şansımı iyi kullanabildim mi? Şimdi bana “Yarın gel Müge Anlı’da başla!” derler mi? Hemen bakalım.

Tangle Tower da ne?

Ben de bilmiyordum, Google çeviri ile baktım “Arapsaçı Kulesi” anlamındaymış ve bu anlam oyuna çok uyuyor. Oyunumuz çizgi film görünüşünde, ponit & click denilen fare ile tıklamalı oynanan bir bulmaca ve dedektiflik oyunu. Oynanış keşfetme, ipucu toplama ve bulmaca çözme üzerine inşaa edilmiş. Bir de bol bol yazı okuyoruz.

Hikâyesi nasıl?

Tangle Tower isimli kulede Freya Fellow ismindeki kişinin öldürülmesi sonucunda Detektif Grimoire ve yardımcısı Sally Spears olarak kuleye gidiyoruz. Tangle Tower iki farklı ailenin bir arada yaşadığı ilginç ve esrarengiz bir yer. Kulede yaşayan insanlar da kule gibi birbirinden ilginç karakterlere sahip ve mesleğimiz gereği hepsi bizim için şüpheli. Tangle Tower’da yaşayanlar ya birbiriyle akraba ya da arkadaşlar. Kulede bir sürü oda ve daha fazlası var. Tüm kuleyi; kuledeki odaları, bahçeleri, eşyaları, insanları tek tek inceleyip analiz ediyor, önümüze çıkan bulmacaları çözüp suçluyu bulmaya çalışıyoruz.

Genel olarak hikâyesi güzel ama dedektiflik oyunu olduğu için çok fazla bilgi var ve hikâyeyi akılda tutabilmek biraz zor oluyor. Oyunun sonuna kadar kim kimle eş, kim kimin çocuğuydu biraz karıştırdım. Aslında karakterlerin her birinin kendine has özellikler olmasına rağmen karakterlerin arasındaki bağı kurmakta biraz zorlandım. (Demek ki yazının giriş bölümünün sonundaki soruya verilecek cevap belli oldu). Bu zorlanma tamamen benimle ilgili olabilir. Ama oyun beni sıkmadı! Tamam, bazı yerlerde çok sıkıldım. Özellikle de cümleleri ve nesneleri bir araya getirerek bulanacak ipucu bulmacalarında. Çünkü bu tarz bulmaca işini kavrayamıyorum. Aynı durum başka bir dedektiflik oyununda da başıma gelmişti. Bir cümle + bir nesne + bir cümle + bir nesne şeklinde (kombinasyondaki yerler değişebilir) sunulan bulmamacalardaki cümleler anlamsız oluyor. Belki de ben öyle algılıyorum! Bunun dışında birkaç yerde de gizli neşen bulmakta çok zorlandım. Oyunu oynarken etrafa çok dikkatli bakmanızı tavsiye ediyorum. Nihayetinde bir bulmaca ve dedektiflik oyunu.

Oyundaki diyaloglar çok güzel. Cinayeti çözme girişimi esnasında araya katılan espriler harikaydı. Bu sayede oyuna daha çok tutundum çünkü yeni esprileri bekledim. Oyundaki gizem havası, atmosferler, gizli bölümler, keşfetme ve üzerimde oluşan “şüpheliyi buldum” hissiyatı iyiydi. Oyunun tek beğenmediğim yanı sonu oldu. Sonu beni tatmin etmedi. Oyunu canlı yayında oynadım ve 8 saate bitirdim. Tek bir gün de değildi bu elbette ama biraz daha kısa olabilirdi belki.

Oyunu tavsiye der miyim?

Tangle Tower dedektiflik ve bulmaca üzerine oynanabilecek güzel bir oyun. Bulmaca çözmek, gizem kovalamak, ipuçları toplamak ve bunları yaparken de eğlenmek istiyorsanız bu oyunu size tavsiye ederim. Ben oyunu beğendim. Oyunun Türkçe dil desteği de var. Zaten başka türlü böyle bol metinli bir oyunu sevemezdim sanırım.

  • Geliştirici: SFB Games
  • Yayıncı: SFB Games
  • Çıkış Tarihi: 22 Ekim 2019
  • Platformlar: Apple Aracde, Nintendo Switch, Steam, itch.io

Oynanış videolarını YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: