Blog Post

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma

Posted by Onur ALMIŞLAR in yaşadığım, yazdığım

, ,

Merhaba değerli dostlar,

Başıma gelen ve deneyimlediğim konuları bloğumda paylaşarak yaşadıklarımı yaşama ihtimali olan ve nasıl yapacağını bilmeyen dostlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu yazımın konusu da Ziraat Bankası’na ait kullanılan mobil bankacılık SMS olayının numara taşıma nedeniyle oluşan blokesinin nasıl kaldırılacağı.

Sim Kart Bloke Neden Oldu?

Kullanmış olduğum operatörüme ait faturalı hattımın tarifesinin yüksek olması ve kullandığım hattıma ait operatörde düşük ücretli bir tarife olmadığınındın hattımı başka bir operatöre taşıdım. Bu taşıma sonrası Ziraat Bankası mobil uygulamasına giremedim çünkü hat değişikliğinden dolayı sim kartımın bloke olduğunu öğrendim. Tabii biraz telaşlandım, şimdi bu durumu nasıl düzeltecektim? Bir internet araması sonucunda Ziraat Bankası’nın şu duyurusunu gördüm:

GSM operatörleri, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren, SIM kartı ve cihazı uyumlu müşteriler için 4.5G mobil iletişim altyapısını kullanmaya başlayacaktır.

SIM kartlarını, 4.5G ile uyumlu SIM kartlarla değiştiren müşterilerimizin internet ve mobil bankacılık kanallarına girişi aşamasında ve ATM’den yapılan kartsız işlemler esnasında SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin yasal düzenlemelere bağlı banka uygulamaları nedeniyle iletilememesi söz konusu olacaktır.

İnternet ve mobil bankacılığa girişte ve ATM’den yapılan kartsız işlemler esnasında SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin size iletilememesi durumunda;

-ATM’lerimizden

SIM kart blokesini kaldırabilirsiniz.

​​​Burada belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmeyiniz.

Saygılarımızla,

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ben kartlı işlem yaptım. İlk olarak kartı ATM’ye taktım, kart şifremi girdim, karşıma çıkan menüde nereye basacağımı şaşırdım (ilk denemde bulamadım ve ana menüye döndüm)  sonra menüde “Bakiye-Bilgi-Şifre” seçeneğini seçtim, açılan menüden “Sim kart bloke kaldırma” seçeneğini seçtim ve son olarak “Sim kart blokeniz kaldırılacaktır, onaylıyor musunuz?” sorusuna “Evet” seçeneğini seçerek işlemi tamamladım.

Değerli dostlar, şunu belirtmek isterim; tahminimce genç arkadaşlar belki bu işleri hemen yapabilirler ama belli bir yaşın üzerinde olan vatandaşlarımızın Ziraat Bankası ATM’sinden bu işi kolayca halletmeleri biraz zor olabilir! Çünkü orta yaşlı, biraz internet ve teknoloji kullanabilen birisi olarak, ben de ATM üzerinden Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma seçeneğini bulmak konusunda biraz zorlandım. Ben sandım ki “Sim Kart Bloke Kaldırma” seçeneği hemen karşıma çıkacak. Ama öyle olmadı!

Keşke Ziraat bankası, sim kartı bloke olan kişinin verisini ATM’ye anında işlese, kartı bloke olan kullanıcı da kartlı ya da kartsız girişlerde ilk olarak bloke seçeneği ile karşılaşıp işini görse. Belki güvenlikle ilgili bir sıkıntı olabilir diye Ziraat Bankası böyle bir sistem yapmış olabilir ama bence bu sistem çoğu vatandaş için biraz zorlayıcı olabilir diye düşünüyorum!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: