Blog Post

Destenizi hazırlayın: Cardpocalypse

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım, yazdığım

,

Merhaba değerli dostlar, bu yazıda sizlere Cardpocalypse isimli bir oyundan bahsedeceğim. Bu oyunu ilk olarak epic Store’da görmüş ve merak etmiştim. Oyunun karakterleri ve çizimleri çok hoşuma gitmişti. Fakat oyunun Türkçe dil desteği yoktu. Ayrıca oyun benim uzak olduğum hatta daha önce hiç oynamadığım bir tür olan kart oyunuydu. Ama dedim ya, oyunun çizimleri ve karakterleri beni çok cezbetmişti ve bu oyunu oynamak istiyordum. Derken bir gün oyunun yapımcıları oyuna Türkçe dil desteği eklediklerini duyurdular ve ben de bunu duyar duyma hemen oyunu satın alıp canlı yayınlarda oynamaya başladım. Bakalım nasıl bir oyunmuş.

Cardpocalypse nasıl bir oyun?

Cardpocalypse, konusu 90’lı yıllarda bir okul içindeki arkadaş grubu ile diğer çocukların etrafında dönen, kart savaşı odaklı bir rol yapma oyunu. Oyun Mouse tıklamalarıyla oynanıyor. Oyunda bol bol konuşma seçeneklerine dayanan görevler yapıyor, yeni arkadaşlıklar kuruyor ve Mega Mutant Power Pets ismindeki kart oyununda maçları yapıyoruz.

Cardpocalypse oyunun hikâyesi ne?

Oyundaki kahramanımız Jess, yeni bir kasabaya taşınıyor. Taşındığı bu yeni kasabada da yeni bir okula başlıyor. Jess, Mega Mutant Power Pets ismindeki çizgi filme bayılıyor. Bu çizgi filmin aynı isimde bir de kart oyunu var ama Jess bu oyunu daha önce hiç oynamamış. Okulun ilk günüde kendisine yeni arkadaşlar ediniyor ve okuldaki çocukların neredeyse tamamının Mega Mutant Power Pets kart oyunu oynadığını öğreniyor. Fakat Jess istemeden de olsa, okulda yaptığı bazı şeyler yüzünden Mega Mutant Power Pets oyununu yasaklatıyor ve tüm okul hem oyunu gizli saklı oynamaya başlıyor hem de Jess’e çok kızgın oluyorlar.  Jess hem Mega Mutant Power Pets oyununu öğrenmeye başlıyor hem de hiç beklemediği şekilde gelişen olaylar sonucunda dünyayı Mega Mutant Power Pets kartlarından kurtarmaya çalışıyor.

Oynanışı nasıl?

Öncelikle şunu söylemeliyim, oyun sizi kart oyununa alıştırmak ve öğretmek için biraz zamanıznı istiyor. İlk başlarda “Yapamıyorum! Olmuyor!” çığlıkları atabilirsiniz ama sabredin, her şey yoluna girecek. Kendinizi Jess’in yerine koyun, oyunu bilmiyorsunuz ve öğreniyorsunuz. O nedenle ilk başlarda yaptığınız maçlarda bolca yenilmenize endişelenmeyin.

Cardpocalypse oyunu fare tıklamalarıyla oynan bir oyun. Oyun içinde yer alan hemen hemen her karakterle etkileşime geçip konuşma yapabiliyoruz. Bu konuşmalar ve iletişim şu yönden önemli, oyun her ne kadar rol yapma oyunu olsa da temelinde bir kart savaşı oyunu. Yeni tanıştığımız herkesten yeni Power Pets kartları kazanmamız mümkün oluyor. Konuştuğumuz karakterler ya bize maç teklif ediyor ya da bir görev veriyorlar ve bu görevleri başarırsak yeni kartlar veya şampiyonlar kazanabiliyoruz.

Mega Mutant Power Pets oyununda her oyuncunun bir destesi oluyor. Destelerde bir Şampiyon ve şampiyonun altında sıralanan ara kartlardan oluşuyor. Desteler 20 karttan oluşuyor. Her şampiyonun farklı özellikleri var. Şampiyon kartlar maça başladıklarında 30 güce sahipler. Şampiyon kartların gücü 15’e düştüğünde “Mega” oluyorlar ve o şampiyona ait mega özelik aktif olmuş oluyor. Yani, bazı maçlarda bilerek mega olmak avantajlı iken bazı maçlarda bu durum dezavantaj olabiliyor.

Ara kartların ise kendi özelliklerine ve gruplarına göre farklı can ve vuruş özelikleri var (Bazı kartlar saldırı, bazıları pusucu, bazıları muhafız, bazıları ise mutasyon kartları olabiliyorlar.) Ara kartlar kendi arasında birbirlerini özelliklerini geliştirebiliyorlar.

Muhafız kartlarına burada dikkat çekmem gerekiyor. Muhafızlar bir destede yer alan önemli kartlardan. Eğer siz ya da rakibiniz oyuna bir muhafız kart sürerseniz rakibiniz ya da siz karşı tarafın diğer kartlarına saldıramıyorsunuz. İlk önce muhafız kartını ortadan kaldırmanız ve daha sonra diğer kartlara saldırı yapmanız lazım. Muhafız kartlarından oluşan bir deste yaratmak çok avantajlı gibi görünüyor ama oynadıkça anlıyorsunuz ki, her destenin farklı özelikleri var ve her taktik her destede işe yaramıyor.

Kısaca toparlarsam, oyundaki kart destenizi çok iyi kumalısınız. Bazı desteler kart çokluğunu kullanarak saldırıyor, bazı desteler muhafız birliği kurarak, bazı desteler ise mutasyon yağmuru kullanarak rakiplerini alt edebiliyorlar.

Benim size tavsiyem, oyunda bol bol maç yapın. Bir maçta yenildiğinizde rakibinize farklı bir desteyle saldırmayı deneyin ve bol bol deneme yaptıktan sonra karşınızdaki rakibinize karşı nasıl bir deste kurmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

Oyunda kartlar dışında çıkartmalar da var. İsterseniz bu çıkartmaları kullanarak kendinize özel kartlar yaratabiliyorsunuz. Bu çıkartmaları da kartlar gibi yaptığınız görevler veya maçlardan sonra kazanabiliyorsunuz.

Oyunda mini, bir harita var. Bu haritayı açtığınızda okulda bulunan bölgeleri, hangi bölgede kimler olduğunu görebiliyor ve bu harita üzerinden (fast travel gibi) görev yerine kolayca gidebiliyorsunuz.

Haritya dışında görev ekranı da var. Bu ekranda ana görevleri, yan görevleri görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken görevlerin üzerinde yıldız işareti, yapması size kalmış görevlerin üzerinde ise ünlem işareti var.

Okuldaki karakterde de görev işaretleri oluyor. Farenizi bir karakterin üzerine getirdiğinizde o karakterle ilgili ne gibi bir etkileşim yapacağınız gösteriliyor. Bazı karakterler maç yapmak isrtiyor, bazı karakterlerle kart takası yapabiliyorsunuz. Bazı karakterler size yan görev veriyor.

Görevler günlük olarak hazırlanmış. Mesela Pazartesi günü için tüm görevleri yapmak istemeyebilirsiniz. Ana görevi yaptıktan sonra günü sonlandırmak için üzerinde ev işareti olan arkadaşınızı bulup onunla etkileşime geçiyor ve günü sonlandırıyorsunuz. Ama gübü sonlandırdığınız zaman yapmadığınız yan görevler kayboluyor. Görevlerin hepsini yapmak ya da sadece ana görevlerden ilerlemek size kalmış.

Oyundaki maçlarda yenilince tekrar maç yapabiliyorsunuz. Ama en güzeli Power Pets şampiyonlarıyla yaptığımız maçlar. Eğer maçı kaybederseniz oyun size tekrar deneme fırsatı veriyor. Eğer en başa dönüp tekrar etseydi bu benim hoşuma gitmezdi. Maç biter bitmez tekrar yeni maça girmek güzel olmuş.

Oyunu tavsiye der miyim?

Dürüst olayım, oyuna ön yargılıydım çünkü daha önce bir kart oyunu oynamamıştım. Üstelik çok fazla konuşma olan oyunlardan sıkılıyorum ama Cardpocalypse benim için iyi bir deneyim oldu. İlk başlarda oyunu öğrenemediğim için (hala öğrenmedim gerçi) maçlarda yenilince çok canım sıkıldı ve oyunu bırakasım geldi! Biraz daha sabredeyim dedim ve giderek oyundan zevk almaya başladım. Jess ve arkadaşlarını çok sevdim. Eğer biraz sabır gösterirseniz bence oyunu seversiniz. Türe meraklılar zaten oynayacaktır ama çekincesi olanlara oyunu tavsiye ediyorum. Gambrinous ve Versus Evil’a çok teşekkür ederim.

  • Geliştirici: Gambrinous
  • Yayıncı: Versus Evil
  • Çıkış Tarihi: 12 Aralık 2019
  • Platformlar: PC (Microsoft Windows) / Mac / Xbox One / Nintendo Switch

Oynanış videolarını YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: