Blog Post

Sintracorp’taki İlk İş Günü

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım, yazdığım

,

Merhaba değerli dostlar, bu yazıda Yuppie Pscyho isimli bulmaca, korku, keşif ve hayatta kalma özelliklerini harmanlayan piksel grafiklere sahip harika bir oyundan bahsedeceğim. Yani ben oyunu beğendim en azından. Piksel grafikli oyunları seviyorum. Neyse giriş bölümünü çok uzatmadan direk oyunla ilgili görüşlerimi paylaşacağım detaylara geçelim.

Yuppie Pscyho nasıl bir oyun?

Yuppie Psycho, piksel grafiklere sahip, daha çok keşif ve bulmaca çözme üzerine dayalı ama hayatta kalma, gizlilik ve korku öğelerinin de bulunduğu ilginç bir bağımsız yapım. Oyunun Türkçe dil desteği var. Oyunu isterseniz klavye ve fare ile isterseniz de gamepad ile oynayabiliyorsunuz. Oyundaki bulmacaları çözmek ve keşif yapmak için oyun içinde bulunan karakterlerle etkileşime geçmemiz gerekiyor ki, oyundaki karakterlerden aldığımız bilgiler bazen çok önemli olabiliyor.

Yuppie Pscyho’nun hikayesi ne?

İnsanların harflere göre sınıflara ayrıldığı bir evrende geçen oyunumuzda kahramanımız Brain Pesterneck, Sintracorp isimli dünyanın en büyük şirketinden bir iş teklifi alıyor. Brain Pesterneck bu iş teklifine şaşırıyor çünkü hem kendisi çok yeteneksiz bir genç hem de içinde bulunduğu dünyadaki kast sistemine göre oldukça düşük seviyede olan bir aileden geliyor. Bu dünyadaki (bizim dünyamızda da belki böyle?) sınıfsal sistemin en son sırasında yer alan bir aileden olup ve hiçbir yeteneğe sahip olmadan büyük bir şirketten iş teklifi almak çok zor! Henüz dünyaya yeni atılmış ve geleceğiyle ilgili kaygıları olan kahramanımız Brain Pesterneck cebinde mektubu, aklında birçok soruyla beraber Sintracorp’un yolunu tutuyor ve bu büyük şirketin kapısından içeriye adım atıyor.

Sintracorp çok ilginç bir şirket. Şirket çalışanları katlara göre hiyerarşiye bölünmüş. En alt katta çalışanlar daha düşük seviyedeler, katlar yükseldikçe çalışanların seviyeleri de yükseliyor. Brain, kendisinin en alt kattan işe başlayacağını sanıyor (Ben de öyle düşünmüştüm) fakat şirkette bulunan asansör Brain’ı en üst kata çıkarıyor ve Brain bu şirkette normal bir çalışan olmak için çağırılmadığını öğreniyor. Brain’ın gerçek işi şirketi esir almış olan ve işlerin artık eskisi gibi sağlıklı gitmesini engelleyen “Cadı”yı avlamak! Kahramanımız Brain bu iş teklifine çok şaşırıyor! (Normal işler için bile yeteneği olmayan birisinden “Cadı” avlamasının istenmesi beni de şaşırttı!) Brain, şirketteki katları dolaşıp, bölümleri keşfedip, gerekli malzemeleri toplayıp bulmacaları çözerek verilen görevi yerine getirmeye çalışıyor. Görev esnasında şirketin gizli sırlarına ve Sintracorp’un gizemli geçmişine dair bilgilere de ulaşıyor.

Oynanış nasıl?

Yuppie Psycho keşfetmeye ve bilgi toplamaya dayalı bir oyun. Oyun içerisindeki hemen hemen her materyalle etkileşim kurabiliyoruz. Aslında oyundaki her materyalle etkileşim kurmamız lazım çünkü bu materyallerde saklı ve bizim için hayati önem taşıyan ekipmanlar bulunuyor. Sağlığımız için kahve, su, tost ekmeği, erişte, peynir, savunma veya saldırı yapmak için kalem (evet kalem), yüksek yerlere tırmanmak için koli, karanlıkta ilerleyebilmek için fener… Oyun bize bunları vermiyor, biz arayıp buluyoruz. Sağlık için verilen malzemeleri birleştirebiliyoruz. Mesela tost ekmeği ve peynir ile kaşarlı tost, su ve kuru kahve ile kahve, erişte ve su ile pişmiş erişte yapabiliyoruz. Bu birleştirme işi neden önemli? Şu yüzden; eğer suyu tek başına içerseniz sağlığınız çok fazla iyileşmiyor. Ama su ile kahveyi birleştirip bir fincan kahve yaparsanız sağlığınız yarıdan fazla doluyor. Malzeme ararken ve de kullanırken çok dikkat etmemiz lazım! Hiç olmadık yerde ihtiyacınız olabiliyor ama dikkatli kullanmadıysanız zor anlar yaşıyorsunuz.

Bence oyundaki en zor olan kısım save sistemi. Save sisteminin nasıl odluğunu söylemeyeceğim, bunu kendiniz bulmalısınız ki zevki çıksın 🙂 Ama save sistemi ile ilgili şunu söylemek isterim, aynen sağlık malzemelerinde olduğu gibi save sistemini de dikkatli kullanmalısınız. Oyunda otomatik save sistemi yok ve saatlerce dolaşıp save almadan ölürseniz bu canınızı çok sıkacaktır çünkü yeniden saatlerce dolaşmanız gerekecek!  

Oyunun genel sistemi katları tek tek dolaşıp karşılaşılan bulmacaları çözmek ve bir diğer bulmacaya ilerlemek şeklinde. Katlar arasında gezerken yeni karakterlerle tanışıyor ve onlardan ipucu olabilecek bilgiler alıyoruz. Katlar arasında sadece iş arkadaşlarımız yok bazen de garip yaratıklara denk geliyoruz. Dikkatli dolaşmakta fayda var!

Katları dolaştıkça hem şirketi keşfediyoruz hem de görevimize bir adım daha yaklaşıyoruz. Keşif sistemi de save sistemi kadar titizlik istiyor. İyi araştırma yapmalı, bilgileri iyi okumalı ve ipuçlarını dikkatli birleştirmeliyiz. Ama en önemlisi her köşe başına dikkatlice bakmamız lazım. Oyunda gizli saklı çok yer var. Bazı yerler dikkatten kaçabiliyor!

Son olarak oyunda birkaç farklı son ile gizli bir kayıt dosyası olduğunu da eklemek istiyorum.

Oyunu tavsiye eder miyim?

Kesinlikle! Bence bu oyunu oynamaktan keyif alırsınız. Hikâye var, bulmaca var, gizem var, keşif var, korku var, gizlilik var, hayatta kalma var, Türkçe dil desteği var… Yuppie Psycho oynanmayı hak eden bir oyun!

  • Geliştirici: Baroque Decay
  • Yayıncı: Another Indie
  • Çıkış Tarihi: 25 Nisan 2019

Oynanış videolarını YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: