Blog Post

Yeni ŠKODA OCTAVIA “Rollerden Uzak” mı?

Posted by Onur ALMIŞLAR in yazdığım

, , ,

www.onuralmislar.com

Uzun zamandır reklamlara karşı bir ilgim var. Reklam dünyasının içinde değilim, reklamların nasıl hazırlandığı, hedef kitle belirleme, bref vs gibi konuları pek bilmiyorum ama reklamlara bir tüketici gözüyle bakarak aklıma takılan konuları yazmayı seviyorum. Yaptığım işe “Reklam eleştirisi” denemez ama yine de reklamlarda gözüme batan kısımlar oluyor ve bunları yazmamak, dile getirmemek beni rahatsız ediyor. Yine bir reklam izledim ve kafama takılanlar oldu. Bu yazımın konusu Yeni Octavia reklamı, “Rollerden Uzak” sloganı ve Mehmet Günsür.

Yeni ŠKODA OCTAVIA reklamı

Happy People Project imzası taşıyan Yeni ŠKODA OCTAVIA reklam filmi Mehmet Günsür’un sahnedeki gösterisinin bitişi ile başlıyor. Seyirciler tarafından alkışlanan Günsür, enerjik bir biçimde sahne arkasına geçiyor ve “Rol yapmak bana göre değil!” cümlesiyle konuşmaya başlıyor. Rol yapmak sana göre değil mi? Hım! Bu cümleye takılıp hemen dikenlerimi çıkartmıyorum. Mehmet Günsür, reklamın devamında “…Sahnede hay hay ama gerçek hayatta hiç olmuyor!” diyor ve işte o an dikenlerimi çıkartıyorum. Reklam dünyasına dair yeterli bilgim olmadığından “Belki doğrudur ama bu cümlelerde bir gariplik var!” diyorum. Neden öyle diyorum? Çünkü bu bir reklam filmi, öyle değil mi? Bu; senaryosu, yönetmeni, ışıkçısı, setçisi, kamerası, asistanı olan bir çekim değil mi? Tamam bazı meslekleri eksik veya fazla girmiş olabilirim sonuçta ben amatörüm ama bu bir reklam filmi yani. Bu reklamda rol yapılıyor. Eğer Mehmet Günsür’ün hayatı “Truman Show” gibi izlenmiyorsa söylenenler tamamen rol icabı. Reklamın kendisi reklamın mesajına ters gibi; “Rollerden uzak” ama rol yapıyoruz, yani aslında rollerden o kadar da uzak değiliz, dip dibeyiz, sırt sırtayız, lebalebiz falan.

Yeni ŠKODA OCTAVIA: Rollerden Uzak

Yeni ŠKODA OCTAVIA güzel araba. Mehmet Günsür da güzel oyuncu. İkisini de severim. Reklamın reklam olarak çekimleri de iyi. Tüketiciye verilmek istenen mesaj da yerinde. Rollerden uzak olup kendi gibi davranabilmek güzel bir özellik. Başkasının etkisi altında kalma, istediğin gibi ol, kendin ol ve Yeni ŠKODA OCTAVIA al. Ama…

Peki ya sen?

Demek istediğim şu: Mesela kayınpederi ile maça giden şu aslan damat, gol olunca nasıl da sevinmiş rolü yapıyor! Festival filmlerine bayılırım rolü yapıp sıkıntıdan bayılan arkadaşı da unutmayalım. Ve tam bir klasik; patronun her esprisine nedense çok gülen bir çalışan. Peki ya sen Mehmet? Bu reklamda rol yapmıyor musun?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: