Blog Post

Little Nightmares 2

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım, yazdığım

, , ,

onuralmislar.com

Şimdiye kadar oynadığım en ilginç platform oyunu 2017 yılında piyasaya çıkan, Tarsier Studios’un geliştirdiği ve BANDAI NAMCO Entertainment’ın yayınladığı Little Nighmares isimli oyundu sanırım. Oyunun atmosferi, ilgi çekici karakterleri (İlgi çekmek biraz garip oldu aslında, karakterler daha çok iticiydiler ama iticiliğin de ilgi çekiciliği var) bölüm tasarımları ve oynanışı beni çok etkilemişti. İlk başlarda, oyun her ne kadar “minnoş” gibi görünse de içerisinde barındırdığı korku ve gerilim öğeleri yüzünden Little Nightmares’in çocuklara göre olmadığını belirtmek isterim. Zaten adı üzerinde: “Küçük Kabuslar”. Bu yıl yani 2021’de serinin ikinci oyunu Little Nightmares 2 yayınlandı. Şimdi sizlere Little Nightmares 2 ile ilgili görüşlerimi paylaşmak istiyorum.   

Little Nightmares 2 Nasıl Bir Oyun?

Little Nightmares 2 ilk oyunda olduğu gibi platform öğeleri içeren bir oyun. İlk oyundaki karakterimiz olan Six yerine bu oyunda Mono isimli bir çocuğu kontrol ediyoruz. Yine ilk oyundaki gibi, Mono tek başına ve bulunduğu yere nasıl geldiği bir gizem olarak kalıyor. Tabii oyunun ilerleyen kısımlarda bazı gizemleri çözebiliyoruz.

Oyun genel olarak platformları aşma, kilitli kapılar için bazı bulmacaları çözme, oyun içinde oluşturulmuş kötü karakterlerden kaçma ve kurtulma şeklinde ilerliyor.

Oyun tam olarak üç boyutlu değil, karakterlere ve mekânlara yan profilden bakıyoruz ama yine de bu bakış açısına göre oyunun üç boyutlu bölümleri var. Sanırım bu tarz oyunlara “2,5 D” deniyor. Oyun içindeki bulmacalar çok zor değil ama bazı karakterlerle baş etmek – bence bunun nedeni 2,5 D görüş açısından kaynaklı – çok zorlayıcı olabiliyor. Oyunu kumanda koluyla oynarsanız daha rahat edersiniz diye düşünüyorum.  

Little Nightmares 2 bölümler halinde ilerleyen bir oyun. Her bölüm bir diğerinden farklı ve her bölüm sizi oldukça etkileyecek şekilde tasarlanmış. Yine her bölümde farklı bir büyük karakter yani “Boss” var. Oyunun kendi içindeki karakterler, bölümler ve atmosfer o kadar ilginç tasarlanmış ki, kontrol ettiğimiz karakter ve hatta biz sanki bu dünyaya ait değilmişiz hissi veriyor. Kendi adıma ben böyle hissettim!

Oyun ilk başladığında tek başımızayız ama ilerleyen bölümde yanımıza ikinci bir karakter de katılıyor! Oyunun bazı yerlerini geçebilmek için ikinci karakter olan Six’e ihtiyacımız oluyor!

Little Nightmares 2’nin Hikâyesi Ne?

Basın bültenine göre; uzaklardaki bir kuleden gelen radyo dalgalarının değiştirdiği bir garip dünyada kalan Mono isimli karakterin bu korkutucu dünyayı keşfetmesi ve çeşitli kötü karakterlerden kurtulması şeklinde diyebiliriz. Ama asıl hikâyesi ne?

Aslında Little Nightmares’in ilk oyunun da hikâyesinin ne olduğunun, Six’in o gemiye nereden, neden ve nasıl geldiğinin bir cevabı yoktu. Little Nightmares 2’nin de bir önceki cümlede sıraladığım sorulara verdiği tam bir cevap yok. Bu garip dünyanın sırlarını açıklayacak bir bilgiye sahip değiliz. Oyuncular bazı forum sitelerinde hikâyeyle ilgili teorilerini anlatıyorlar ama kesin budur diyebileceğimiz bir hikâye yok ortada. Sanırım yapımcılar üçüncü bir oyunla birlikte tüm hikâyeyi açıklayacak, en azından oyuncuları tatmin edecek bir şeyler sunacaklar diye düşünüyorum.

Little Nightmares 2 sanki sistem eleştirisi yapıyormuş gibi geldi bana. Her iki oyunda da çocukların dışlandığı, pek önemsenmediği, sadece gerekli ihtiyaçlar için tutulduğu bir dünya var. İkinci oyunda bu durum yani çocukları umursamama daha belirgin sanki. Kendilerini işine gücüne vermiş çalışan modern insanların eve geldiklerinde televizyon ve telefonlarına yani o cam ekranlara kendilerini hapsetmelerini anlatıyormuş gibi geldi bana. Aslında o camlara hapsedilenler çocuklar oluyor zamanla, geçip giden çocukluklar, yaşanmayan, karanlıkta kalan yalnız çocukluklar…  

Little Nightmares 2’yi Tavsiye Eder miyim?

İlk oyunu oynayan hemen hemen herkes ikinci oyunu da oynayacaktır ama seriye hiç bulaşmamış oyuncular için oyunu kesinlikle öneriyorum. Serinin ilk oyunu oynamamış olmanız hiçbir etki yaratmaz. İki oyun arasında; oyunun ilerleyişi ya da bulmaca çözümleriyle ilgili bir bağlantı yok. Belki ilk oyunu oynamış olsaydınız, oyundan tanıdığınız karakter olan Six’i görmek ve oyun içindeki bölümleri görünce ilk oyunu hatırlamak size farklı duygular yaşatabilirdi onun dışında iki oyun arasında oyunun ilerleyişini etkileyen hiçbir bağ yok.  

Oyunun şu anki fiyatı biraz yüksek (149 ₺). Zamanla indirime girdiğine alırsanız daha güzel olur. Ben oyunu ön sipariş ile almıştım. Yayınlarda oynamak gibi bir niyetim vardı ama biraz sıkıntılı anlarıma denk geldiği için oynayamamıştım. Türkiye şartlarında her şey gibi oyun fiyatları da çok pahalı! Umarım biz de “küçük” kabuslarımızdan kurtulmayı başarırız!

  • Geliştirici: Tarsier Studios
  • Yayıncı: BANDAI NAMCO Entertainment
  • Çıkış Tarihi: 11 Şubat 2021
  • Platformlar: Nintendo Switch , PC , PS4 , XBOX One

Oynanış videolarını YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: