Blog Post

Alba: A Wildlife Adventure

Posted by Onur ALMIŞLAR in oynadığım, yazdığım

, ,

Bazı oyunlar var, görünüş itibariyle sanki çok basitmiş gibi oluyor. Çocuksu bir yapısı, basit grafikleri ve oynanışı ile sanki çok sıradanmış gibi duruyor. Ama oyunu oynadıkça önyargılı olduğunuzu anlıyorsunuz. Hiç umulmadık bir oyun size harika deneyimler yaşatabiliyor. Alba: A Wildlife Adventure isimli oyun da bana harika bir deneyim yaşattı. Çıkış yaptığı tarih olan 11 Aralık 2020’de istek listeme eklediğim bu güzel oyunu değerli arkadaşım Duran sayesinde 1 Mart 2021 tarihinde Twitch kanalımda yaptığım bir canlı yayında oynama fırsatı buldum. Oyunu çok beğendim ve şimdi sizlerle de oyunla ilgili deneyimimi paylaşmak istiyorum.  

Alba: A Wildlife Adventure Nasıl Bir Oyun?

İlk olarak şunu belirtmek isterim, bir Egeli olarak oyunun içindeki o Akdeniz esintisi beni çok etkiledi! Akdeniz bölgesinin coğrafi özelliklerini böyle bir oyunda hissedebilmek gerçekten çok güzel bir duyguydu. Güneş, deniz, rüzgar, adadaki maki bitki örtüsü… Özellikle de “Kumru” diye adlandırdığımız o güzel kuşun “Guguk guk” sesi beni çocukluğuma götürdü.

Alba, çizgi film görünüşlü, içerisinde macera, keşif ve diyalog unsurları barındıran, her yaştan insana hitap edebilecek güzellikte eğitici bir oyun. Yaz tatillerini büyükanne ve büyükbabasının yanında geçiren Alba’nın, tatil yaptığı bu adada bölgenin faunasını keşfetmesini ve arkadaşı İnes’le birlikte adayı koruma maceralarına eşlik ediyoruz. Üçüncü şahıs görüş açısıyla oynan oyunun kontrolleri ve oyun içi etkileşimleri gayet kolay. Oyun çok basit ama o kadar basit değil 🙂

Aslında Alba ilk olarak küçük bir çocuğun kuş gözlemlemesini içerin bir oyunmuş ama zamanla oyun geliştirildikçe doğal hayatı sadece gözlemlemenin yetersiz olduğu, yaşanan zorlukları es geçerek doğal hayattan bahsetmenin anlamsız olduğuna karar verilmiş. İklim değişikliğine önem veren ve bunu oyun içinde vurgulamaya çalışan yapımcılar oyununun içeriğini daha da zenginleştirmeye karar vermişler. Sevdiğimiz şeyleri korumaya başlarsak gezegenimiz için daha çok şey kazanabiliriz düşüncesiyle oyunun her satın alımında bir ağaç dikme projesi başlatmışlar. Amaç 1 milyon ağaç dikmekmiş ve daha şimdiden 530 bin ağaç dikmişler.

Alba doğayı ve hayvanları seven, çevresindeki doğal yaşamı korumaya çalışan ve dünyanın tüm canlılarıyla birlikte daha yaşanabilir bir yer olması olması için mücadele eden bir çocuk. Biz de Alba ile birlikte bu mücadeleye eşlik ediyoruz aslında. Mesela oyunu satın aldığınızda dünyaya bir ağaç kazandırmış oluyorsunuz. Eğer siz de Alba gibiyseniz ve doğa için daha fazla şeyler yapmak istiyorsanız kendi ağaçlarınızı Alba’nın Ormanı’na ekleyebiliyorsunuz. Ya da aşağıdaki siteye giderek arkadaşlarınızı bunu yapmaya teşvik edebilirsiniz.

https://ecologi.com/albasforest

Ayrıca karbon salınımını azaltmak için aşağıdaki adresten kayıt olarak Team Alba’ya da katılabiliyorsunuz :

https://alba.count-us-in.org

Alba: A Wildlife Adventure Hikâyesi Ne?

Alba, yaz tatili için Akedniz’de yaşayan büyükannesi ve büyükbabasının yanına ziyarete geliyor. Alba, daha önceki ziyaretinde bir yunusun kurtulmasına yardım etmiş ve bir canlıya yardım etmek onu çok etkilemişti. Şimdi de bu Akdeniz adasındaki doğal yaşamı keşfetmeyi, yardım etmesi gereken canlılar için bir şeyler yapmayı istiyor. Arkadaşı İnes ile birlikte bu güzel adanın yaban hayatını keşfederken bir yandan da etrafta bulunan çöpleri toplama, yaralı hayvanlara yardım etme ve tamir gerektiren yerleri onararak adanın daha yaşanabilir bir hale gelmesine yardımcı oluyorlar.

Alba ve İnes adanın doğal hayatını güzelleştirmeye çalışırken kötü bir haber alıyorlar. Adanın belediye başkanı adaya turist çekebilmek için büyük bir otel projesi yapacaklarını açıklıyor. Bu durum adadaki yaban hayatını tehlikeye sokacak sıkıntılar içerdiğinden Alba ve arkadaşı İnes, ada yaban hayatını korumak için mücadeleye başlıyorlar.  

Alba: A Wildlife Adventure Oynanışı Nasıl?

Alba’yı kumanda koluyla oynadım ve sizin de bu şekilde oynamanızı tavsiye ederim. Oyunda Alba dışındaki karakterlerle diyalog kurup sonra bize verilen görevleri yapmaya çalışıyoruz. Oyun içinde bir haritamız, bir görev çizelgemiz ve bir de adadaki hayvanları gösteren bir kitabımız var. Ayrıca Alba’ya büyükannesi tarafından verilen eski bir telefon ile adada gördüğümüz hayvanların fotoğraflarını çekiyor ve telefon içerisindeki uygulama sayesinde adadaki canlılarla ilgili bilgiler öğreniyoruz.

Oyunda zıplama ve tırmanma gibi platform mekanikleri yok. Oyun daha çok yürüme simülatörü gibi. Alba bir yerden bir yere giderken tüm çocukların yaptığı gibi sekerek gidiyor. Bu her zaman böyle oluyor. Mesela başı dertte olan bir canlıya giderken de, kötü bir adamı takip ederken de böyle. Keşke buna çeşitlilik verselermiş. Eğleniyorsak sekerek, eğlenmiyorsak normal gitme şansımız olsaymış güzel olurmuş.

Adada hayvanlar dışında bazı meyveler de var. Keşke bu meyveleri yeme şansımız olsaymış. Oyunda gözüme çarpan bir durum ise şu oldu: Mesela plajda güneşlenen insanlar var ve bu insanların hemen diplerinde çöpler var. Belli ki bu çöpler o insanlara ait! Eğer onlara ait değilse, o çöplerin dibinde durup da nasıl tepkisiz kalıyorlar? Ama asıl gözüme takılan şu, Alba o çöpleri topluyor ve oradan geçip gidiyor. Adayı korumak için kendilerini görevlendirmiş bu çocukların gösterdikleri mücadeleye uygun olarak o çöp bırakan veya çöplere duyarsız kalan insanlara bir girişimde bulunmaları güzel olurdu. Oyuna böyle bir görev eklenebilirmiş. O insanları çöpleri toplamaya, yaşadıkları ada ve dünya için bir şeyler yapmaya ikna etme görevi mesela…

Oyun genel olarak sabah adayı keşfe çıkmamız, görevlerimizi yapıp akşam eve dönmemiz şeklinde ilerliyor. Oynanış süresi de çok uzun değil.

Alba: A Wildlife Adventure Tavsiye Eder miyim?

Kesinlikle! Çocukları olan ailelere özellikle öneririm. Hem birlikte yaban hayatını keşfederler hem de doğayı sevmemiz, onu korumamız ve bizden sonrası için de yaşatmamız gerektiğini öğretir ve doğa sevgisini çocuklarına aşılarlar. Çocuğu olmayanlar için de güzel bir deneyim olabilir. Bol aksiyonlu oyunlardan sonra şöyle bir deniz kenarı macerasıyla rahatlarlar ve gerçek dünyadaki sorunlara bir göz atarlar diye düşünüyorum 🙂

  • Yayıncılar: ustwogames, PID Publishing, Plug In Digital
  • Geliştiriciler: ustwogames, ustwo
  • Platformlar: Nintendo Switch, PlayStation 4, Microsoft Windows, Klasik Mac OS, Xbox One, Apple Arcade
  • Çıkış Tarihi: 11 Aralık 2020

Oynanış videolarını YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: